آلوده‌ترین شهرهای جهان

وبگردی آمانداسان-به دلیل آلودگی شدید هوا مدارس بانکوک، پایتخت تایلند برای یک هفته تعطیل شده‌اند. بانکوک به لحاظ آلودگی هوا از بدترین شهرهای جهان به شمار می‌رود. سالانه ۷ میلیون نفر در جهان بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند.

دهلی

در پایتخت هند آلودگی هوا پدیده‌ای دائمی است. به خصوص در پاییز و به هنگام جشن “دیوالی” که آتش‌بازی گسترده‌ای به جریان می‌افتد هوا بیش از پیش آلوده می‌شود. کشاورزان هم تتمه ساقه‌ها و علوفه‌ها را در مزارع خود آتش می‌زنند تا زمین را برای کشت بعدی آماده کنند. گرمایش بسیاری از خانه‌ها و کلبه‌ها هم در زمستان با زباله صورت می‌گیرد. صنعت و خودروهای دودزا هم سهم خود را در آلودگی هوا دارند.

آلوده‌ترین شهرهای جهان

 

بمبئی

در شهر بمبئی هند شبکه حمل ونقل عمومی نسبتا مجهز و گسترده است، ولی آمد وشد فشرده خودروهای شخصی، اتوبوس‌ها و موتورهای موسوم به ریکشا به شدت هوا را آلوده می‌کند. تمرکز صنعتی هم در بمبئی بالاست و سهمی اساسی در پخش و نشر گازهای آلاینده دارد. این عوامل در کنار شمار بالای جمعیت در شکل‌گیری فاضلاب‌های کثیف و خطرناک و حجمی عظیمی از زباله نقشی اساسی دارند.

آلوده‌ترین شهرهای جهان

 

قاهره

قاهره، پایتخت مصر با بیش از ۹ میلیون نفر جمعیت به لحاظ هوا در شمار آلوده‌ترین شهرهای جهان است. ترافیک سنگین و فشرده به خصوص در تابستان‌ها در تلفیق با میزان بالای اوزون به معضلی برای تنفس اهالی بدل می‌شود.

آلوده‌ترین شهرهای جهان

 

بانکوک

بانکوک، پایتخت تایلند، با هشت میلیون جمعیتش از ابتدای سال با مشکل آلودگی شدید هوا روبروست. کارشناسان عامل اصلی را دود و دم خودروها می‌دانند. ترافیک و انسداد مزمن خیابان‌ها به شاخصه بانکوک بدل شده است. فعال‌بودن هزارها اتوبوس دیزلی در شهر هم مزید بر علت است. از چند روز پیش سعی می‌شود با آبپاشی از آلودگی هوا کاسته شود.

 

دوحه

دوحه، پایتخت قطر به دلیل هوای شدیدا گرمش در تابستان معروف است. حرارت در تابستان اغلب از ۵۰ درجه بالاتر می‌رود. تلفیقی از ترافیک، طوفان شن، خشکی شدید هوا و باران اندک باعث شده که نام دوحه هم به لحاظ هوا در فهرست آلوده‌ترین شهرهای جهان قرار گیرد.

 

ابوظبی

ابوظبی، پایتخت امارات متحده عربی را به لحاظ شمار جمعیت به هیچ‌وجه نمی‌توان در تراز کلان‌‌شهرهایی مانند دهلی و قاهره قرار داد. با این همه، حرارت بالای هوای شرجی، کمبود بارش و نزدیکی به صحرا آلودگی شدید هوا را دامن می‌زنند.

پکن

در پکن، پایتخت چین وجود حجم بالایی از ذرات معلق در هوا به بزرگترین عامل برای تهدید سلامتی مردم بدل شده است. از هر سه مرگ در پکن و سایر شهرهای بزرگ آلوده یکی به آلودگی هوا نسبت داده می‌شود. به خصوص در زمستان کارخانه‌ها و ساخت و ساز را تعطیل می‌کنند تا پخش و نشر گازهای آلوده در هوا کم شود. حذف پروازها و ممانعت از ورود نیمی از خودروها به خیابان‌ها نیز راهکارهای دیگر مقابله با آلودگی هوا در چین است.

شی‌آن

شهر شی‌آن در چین تنها به خاطر لشکر سفالینش (لشکر تراکوتا) یا نقشی که به عنوان زادگاه تمدن چینی دارد معروف نیست، بلکه همچون کلان‌شهرهای دیگر کشور از میزان بالای ترافیک و صنایع فرسوده رنج می‌برد. از همین رو وجود نام این شهر در میان شهرهای با بالاترین میزان ذرات معلق در هوا بی‌سبب نیست.

ژوهانسبورگ

ژوهانسبورگ، بزرگترین شهر آفریقای جنوبی گاه و بی‌گاه نامش به خاطر آلودگی شدید هوا بر سر زبان‌هاست. تمرکز شدید تاسیسات صنعتی در این شهر به عاملی مهم در این آلودگی بدل شده است. علاوه بر این فلزات سنگین و اسیدهای ناشی از تولید شمش‌های طلا هم سهم بالایی در تخریب و آلودگی محیط زیست دارند.

صوفیه

صوفیه به لحاظ آلودگی هوا در میان شهرهای اروپایی صدرنشین است. قرارگرفتن این شهر در یک گود باعث می‌شود که به خصوص در زمستان هوا امکان جا به جایی زیادی نداشته باشد و آلودگی به شدت افزایش یابد. شمار بالای خودروهای فرسوده هم مزید بر علت است. علاوه بر این بسیاری از مردم به دلایل مالی برای گرمایش خانه‌ها و تاسیسات نه از گاز و نفت که از زغال سنگ استفاده می‌کنند.

 

آنتالیا

در آنتالیا، کلان‌شهر ساحلی ترکیه هم آلودگی هوا معضلی بزرگ است.عامل آن هم بیش از همه ترافیک سنگین و رفت و آمد فشرده خودروهای شخصی و اتوبوس‌هاست. دود و دم ناشی از عبور و مرور تعداد زیادی کشتی‌ با سوخت‌های فسیلی هم، مزید برعلت است.

 

آلوده‌ترین شهرهای جهان

 

منبع dw.com

 

مطالب از سراسروب

درباره رامین مهدی پور

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

آموزش وردپرس | قالب وردپرس | افزونه وردپرس