اولین ویروس اندروید ثبت شد

اولین ویروس اندروید ثبت شد

 

بله درست است، بالاخره اتفاق افتاد و گویا اولین ویروس مخرب برای دستگاه‌های اندرویدی منتشر شده است. این ویروس که Dvmap نام دارد با امکان تزریق کد همراه بوده و گویا می‌تواند به عنوان بخشی کوچک از ایک حمله بزرگ مورد استفاده قرار بگیرد!

 

طبق اطلاعات کنونی ما آزمایشگاه کسپراسکای موفق به کشف این ویروس شده و با توجه به مارکت‌های فروش اپ کنونی پیش بینی انتشار بسیار وسیعی برای این ویروس کرده است.

از سال ۲۰۱۷ تاکنون کسپراسکای در حال مانیتور کردن فروشگاه Play Store است تا مبدا تروجان یا انواع ویروس‌های مشابه در میان اپ‌های منتشر شد وجود داشته باشد. گویا ویروس Dvmap با توانسته با مخفی ماندن از دست سیستم کنترلی گوگل اقدام به جابجایی کد‌های مخرب کرده و زمینه ساز آسیب برای کاربران باشد. اکنون به خوبی میدانیم که این بد افزار از طریق Bouncers و از سال ۲۰۱۲ توانایی انتشار داشته و بر روی دستگاه‌های کاربران قابل نصب بوده است.

اولین ویروس اندروید ثبت شد/ویروس Dvmap

آزمایشگاه کسپراسکای این تروجان را Trojan.AndroidOS.Dvmap.a نامیده است و اعلام کرده که این تروجان مخرب از طریق دو کتابخانه سیستمی موجود در هسته اندروید با نام libdmv.so و libandroid_runtime.so فعالیت می‌کند.

متاسفانه با نصب برنامه‌های مخرب کاربر به صورت کاملا نا دانسته سرویس به نام com.qualcmm.timeservices را در پسزمینه فعال می‌کند که شباهت زیادی به سرویس مشروع com.qualcomm.timeservices دارد.

طبق برآورد صورت گرفته اکنون حداقل ۵۰۰۰۰ دستگاه اندرویدی به این تروجان مخرب آلوده بوده و البته این عدد بسیار خوش بینانه بوده و عدد و ارقام متصور برای میزان آلودگی بدون شک بسیار بیشتر از تعداد عنوان شده از سوی کسپراسکای می‌باشد.

چگونه از شر ویروس DVMAP خلاص شویم!

از لحاط تئوری و طبق طراحی مهندسی شده  روی اندروید، گوگل توانایی حل مشکلات پیش آمده را از راه دور داراست ولی در صورتی که بدافزار اقدام به دستکاری کتابخانه‌های سیستم بکند می‌تواند تغییر نام داده و خودش را از لیست نرم افزار‌های مخرب خارج کند. البته مکانیزم‌های متفاوتی در این رابطه وجود دارند و بدون شک در بروز رسانی‌های آتی اندروید این نوع مشکلات به صورت کامل رفع و رجوع خواهند شد.

گویا تنها راه خلاص شدن از دست این نوع ویروس فرمت کامل و سیستمی دستگاه بوده و این کار خیال کاربر را بابت حذف این ویروس مخرب راحت خواهد کرد.

 

اولین ویروس اندروید ثبت شد

 

منبع سایت نت نوشت

مطالب از سراسروب

درباره رامین مهدی پور

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

آموزش وردپرس | قالب وردپرس | افزونه وردپرس