بازتاب مکیدن نوزاد

وبگردی آمانداسان- بازتاب مکیدن نوزاد یکی از بازتاب های طبیعی نوزاد می باشد که به صورت غیر ارادی نوزاد انجام می دهد. بازتاب های نوزاد بقا و رشد کودک را تضمین می کنند.

بازتاب مکیدن نوزاد

 بازتاب ها در سن خاصی شروع و در سن خاصی به پایان می رسند. اما برخی بازتاب ها تا بزرگسالی ادامه پیدا می کنند. برای مثال یک فرد بزرگسال در مقابل یک صدای مهیب از جا می پرد، این واکنش را در یک نوزاد نیز با لرزش و گریه می توان دید. والدین باید نسبت به بازتاب ها آگاه بوده و بتوانند در صورت بروز مشکل آن ها را تشخیص دهند و سریعا به پزشک و روانشناس مراجعه نمایند. در ادامه به بازتاب مکیدن نوزاد می پردازیم.

بازتاب مکیدن نوزاد

بازتاب های نوزاد چیست؟

بازتاب نوزادان، پاسخ های فطری و خودکار کودک در مقابل تحریکات مختلف است. بازتاب ها واضح ترین الگو های رفتار نوزاد هستند که بسیار سازمان یافته و منظم می باشند. برخی از این بازتاب ها باعث بقا و رشد سالم نوزادان می شوند. برطرف کردن نیازهای اولیه نوزاد وابسته به این بازتاب های غیر اردای است. بازتاب ها به تعامل هر چه بهتر مادر نوزاد نیز کمک می کند. واکنش های نوزاد، مادر را تشویق به تعامل بیشتر و پاسخی محبت آمیز می کند. همچنین بازتاب ها به والدین کمک می کنند تا بدانند از چه روش هایی می توانند نوزاد خود را آرام کنند.

بازتاب مکیدن نوزاد

وظیفه بازتاب مکیدن

بازتاب مکیدن یا sucking، به نوعی مهمترین بازتاب فطری نوزاد است و اگر وجود نداشت، حتی یک نسل از انسان نیز نمی توانست زنده بماند. بازتاب مکیدن همانطور که مشخص است، امکان تغذیه کودک را برای عمل شیر خوردن از سینه مادر فراهم می کند.

بازتاب مکیدن نوزاد

روش تحریک و پاسخ بازتاب مکیدن

برای تحریک و آزمایش بازتاب مکیدن نوزاد انگشت خود را در دهان نوزاد قرار دهید؛ نوزاد باید به طور موزون، منظم و زمانی نسبتا طولانی حرکت مکیدن را انجام دهد. بازتاب مکیدن نوزاد شاید یکی از زیباترین و لذت بخش ترین رفلکس های طبیعی باشد و تغذیه و رشد نوزاد با همین روش زیبا تضمین می شود. والدین در صورت دیدن کوچک ترین نقص در مکیدن نوزاد، سریعا باید به متخصصان مربوطه و مشاوره کودک مراجعه کنند.

 

بازتاب مکیدن نوزاد

سن بروز و ناپدید شدن بازتاب مکیدن

معمولا بازتاب ها برای دوران نوزادی است و باید در زمان مشخصی ناپدید شوند. هم نبودن آنها، هم زودتر یا دیرتر ناپدید شدن بازتاب ها می تواند آسیب زا بوده و پیش بینی کننده مشکلاتی مثل آسیب مغزی باشد. بازتاب مکیدن نوزاد باید بعد از ۴ ماهگی ناپدید شود و جای خود را به مکیدن ارادی بدهد.

 

بازتاب مکیدن نوزاد

منبع: honarehzendegi.com

 

 

مطالب از سراسروب

درباره معصومه ولایتی

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

آموزش وردپرس | قالب وردپرس | افزونه وردپرس