جاذبه های قره داغ آذربایجان شرقی

نتیجه تصویری برای آبشار گل‌آخور

 

آبشار گل آخور در استان آذربایجان شرقی

در حوالی روستای گل آخور از توابع دهستان ارزیل بخش خاروانا شهرستان ورزقان قرار گرفته است.

واژه گل آخور در زبان ترکی آذربایجانی به معنای تالاب جاری می باشد.آب بسیار خنک این آبشار، از کوه‌های شمالی و مرتفع این روستا سرچشمه گرفته و پس از عبور از داخل روستا در آخر به یک آبشار زیبا تبدیل می‌شود که ارتفاع آن، حدود ۱۰ متر است.

ادامه آبشار پس از عبور از دره زیبا و سرسبز و پردرخت و گذر از روستای ارزیل با رود طرزم به یکدیگر می‌پیوندند و رود بزرگی تشکیل داده و به سمت روستای حاجیلار و کبود گنبد سرازیر می‌شود.

علاوه بر آبشار، قله‌ی جلا داغی این روستا و ییلاق‌های بالادست قله می‌تواند مورد توجه گردشگران و کوهنوردان قرار گیرد. مردم این روستا اکثرا سید هستند و یک امامزاده هم در طرف دیگر روستا (سمت باغات) قرار دارد که به امامزاده پیر سید علی آقا معروف است.

چند آلاچیق توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در بالای آبشار جهت استفاده گردشگران ساخته شده و همچنین راه رسیدن به خود آبشار برای راحتی مسافران پلکان کشی شده است.

 

نتیجه تصویری برای آبشار گل‌آخور

سه راه برای رفتن به گل آخور وجود دارد.

۱- جاده تبریز صوفیان – ۶ کیلومتر پس از پلیس راه – جاده امند و امتداد جاده حدود ۵۰  کیلومتر تا روستای ارزیل و ادامه مسیر حدود سه کیلومتر تا گل آخور.
طول جاده کلا آسفالت بوده و مسیر کاملا” کوهستانی می باشد لذا در رانندگی دقت زیاد می طلبد و در ضمن در برگشت اگر به شب خوردید رانندگی در تاریکی از این راه پیشنهاد نمیشودو در برخی جاها احتمال سقوط سنگ از کوه وجود دارد  و گاها” فاقد  تابلو های راهنما می باشد ، پس از روستای امند و گذر از سه راهی ایوند به سه راهی ایری می رسیم که به سمت چپ ادامه مسیر داده و به سه راهی النجق – طرزم میرسیم که در اینجا تابلو شما را به سمت راست هدایت می کند که پس از عبور از روستای قیز کندی و طرزم به روستای ارزیل می رسیم و سمت چپ جاده  راه به روستای گل آخور هدایت می نماید . مسیر بین ارزیل و گل آخور بسیار دیدنی است یکطرف باغها سرسبز و یکطرف رودخانه پر آب و کوهای سر به فلک کشیده آنقدر  لذت بخش است که آدمی دوست دارد همان جا بماند و دیگر به شهر برنگردد.
۲ – تبریز – اهر – ورزقان – خاروانا – روستای ارزیل و نهایتا گل آخور بمسافت حدود ۲۱۰ کیلومتر . اگر این مسیر را به گل آخور انتخاب کنید احتمال اینکه شب را باید در روستای ارزیل و یا گل آخور بمانید زیاد است چون مسیر طولانی و  طول مسیر جا های دیدنی زیاد است.

 

در ضمن در این مسیر قلعه جوشغون و یک امامزاده ( سید ابراهیم خلیل )در بین راه هست.

نتیجه تصویری

 

قلعه جوشین در ۲۶ کیلومتری غرب ورزقان و ۶ کیلومتری روستای جوشین و در قلب محال تاریخی دیزمار ارسباران بمرکزیت شهر باستانی خاروانا در یک منطقه کوهستانی سخت‌گذر در بالای یک کوه مرتفع قرار گرفته‌است. در کاوش‌هایی که در آن صورت گرفته، سفالینه‌هایی از هزارهٔ اول قبل از میلاد و قرون اولیه اسلام به دست آمده‌است.  در حال حاضر بقایای بسیار کمی از آن به جا مانده بر فراز یک کوه صخره ای در یک منطقه کوهستانی زیبا در شمال غربی شهر ورزقان واقع شده است.

نتیجه تصویری

 

ارتفاع قله از سطح دریا در حدود ۱۸۰۰ متر می باشد. مسیر کوهپیمایی این قلعه که نیاز به تجهیزات خاصی نداره ضلع شمالی اونه. از سایر جهات نیاز به صخره نوردی با تجهیزات کامل داره). مسیر رفت از تبریز به ورزقان و از آنجا در جهت شمال غربی به طرف شهر خاروانا می باشد. فاصله تبریز تا ورزقان ۹۷ کیلومتر و فاصله ورزقان تا پای قلعه هم باید چیزی در حدود ۴۵ کیلومتر باشه. از شهر ورزقان بطرف شمال غربی در یک جاده کوهستانی مارپیچ و زیبا با رد شدن از روستاهای دیزج ملک و آقابابا فرامرزی به دوراهی خاروانا – اسپیران می رسیم که راه سمت راست(به طرف خاروانا) را در پیش گرفته و بعد از عبور از روستاهای داش کسن- گزن بند- مزرعه شادی و نرسیده به روستای جوشین به یک امامزاده(سید ابراهیم خلیل) می رسیم که در سمت راست(شمال) جاده قرار گرفته است. قلعه درست روبروی این امامزاده در سمت چپ جاده(جنوب) قرار گرفته است امامزاده دارای امکانات رفاهی و مسکن جهت اقامت مسافران و توریستها می باشد.

وقتی به ارزیل رسیدید یک  امامزاده هم دراین روستا هست  و همچنین چند ین کلبه  که اجاره داده میشوند.

 

اگر شب را در ارزیل ماند ید و درضمن اگر علاقه مند به ستاره ها هستید فرصت بسیار خوبی بدست آورده اید ! نمیدام از کدام واژه برای توصیف  منظره ستاره ها در دل تاریکی شب های ارزیل استفاده کنم واقعا” زبانم از توصیف زیبایی شب هایی که در ارزیل به تماشای ستاره ها نشسته  بودیم عاجز است  . از ارزیل تا روستای گل آخور ۱۰ دقیقه با ماشین فاصله دارید صبح اول وقت پیاده روی در این مسیر( ارزیل تا آبشار) صفای دیگری دارد در ضمن بخاطر داشته باشید در این مسیر از ورزقان تا گل آخور پمپ بنزین وجود ندارد فقط یک سوپر مارکت در روستای ارزیل وجود دارد که در صورت ضرورت میتوانید یک گالن از ایشان بنزین بگیرید پس یادتان نرود در ورزقان به مقدار بنزین دقت کنید. در ضمن بعد ۲ کیلومتر از ورزقان که رد شدید منطقه ای بنام زر آباد وجود دارد که در سمت راست جاده است واقعا” دیدنی است .
۳ – تبریز – جاده بابا باغی و ادامه مسیر تا روستای آبخواره و سپس تغییر مسیر به سمت خاروانا – سه راهی ممد آقا – روستای ارزیل و نهایتا گل آخور بطول ۱۳۵ کیلومتر .

سایر اطلا عات منطقه :

آوای ورزقان:تصاویر آغجه قلعه ورزقان

 آغجه قلعه
این قلعه در شمال غربی ورزقان واقع شده و فاصله آن حدود ۴۰ کیلومتر از ورزقان می باشد در اطراف آن روستاهای اوزی، کلم، بالوجه و طویل واقع گردیده است این قلعه به نام قیز قلعه سی نیز معروف است
قلعه علی بیگ
این قلعه در محدوده شهر خاروانا واقع در دیزمار ارسباران و در دامنه کوه پرآوازه کمتال یا کامتال واقع شده و در منطقه حفاظت شده قرار دارد.گفته می‌شود وقتی در زمان فتحعلی شاه قاجار خاروانا توسط روسها اشغال شد شخصی بنام علی بیگ از اهالی خاروانا این قلعه را تعمیر کرده و در منطقه به روس‌ها ضربه می‌زده و با همراهانش در آنجا مخفی می‌شده است.در حال حاضر طایفه‌ای تحت عنوان علی بیگلو یا علی بگلو در شهر خاروانا زندگی می‌کنند که گفته می‌شود از نوادگان علی بیگ می‌باشد

نتیجه تصویری

.
سید جبرئیل آستامال
این منطقه بسیار زیبا و دیدنی است که از طریق روستای تاریخی آستامال واقع در محال دیزمار ارسباران بمرکزیت خاروانا قابل دسترسی است و امامزاده سید جبرئیل هم در همین محل بوده و دارای زوار در فصول مناسب می باشد

نتیجه تصویری

قاضی بلاغی
این چشمه در منظقه دیزمار شرقی ارسباران و در میان جنگلهای زیبا و پرپشت کرینگان واقع شده و از طریق چیچکلو – پیرگدیگی دارای راه ماشین و پیاده می باشد در گذشته دور ایل قاضی لی در این ییلاق با صفا در فصول بهار و تابستان اطراق داشته است

نتیجه تصویری
منطقه چیچکلی
منطقه زیبای چیچکلی در محال دیزمار ارسباران ( خاروانا ) و ۳۵ کیلومتری شمال غرب ورزقان قرار گرفته‌است. این منطقه پوشیده از جنگل و انواع گل و گیاهان متنوع و داروئی می باشد.
نتیجه تصویری

مسجد جامع خاروانا
این مسجد در مرکز شهر خاروانا در ۷۰ کیلومتری شهر ورزقان واقع شده‌است. قدمت این مسجد به سده‌های ۶ و ۷ هجری قمری می‌رسد این مسجد در نوع خود کم نظیر بوده و بعد از انقلاب اسلامی به پاس پیگیریهای مردم شریف خاروانا و مسئولین وقت مرمت شده است.این مسجد توسط دختران بایندربیگ ساخته شده است.آنها بطور همزمان لنگه مسجد خاروانا را در اردوباد نخجوان ساخته بودند. در آن زمان بایندر بیگ حاکم دیزمار ارسباران و اردوباد بوده و قبر وی در روستای دوزال قرار دارد.دوزال اقامت گاه زمستانی و شهر خاروانا اقامتگاه تابستانی بایندربیگ بود

نتیجه تصویری

خانه امیر ارشد:
خانه­ی امیر ارشد که در ۱۲ کیلومتری غرب ورزقان در روستای اوخارا واقع شده است. این ساختمان سنگی که به «داش عمارت» مشهور است از بناهای زیبا و منحصر به فرد شهرستان ورزقان است. خانه امیر ارشد با بهره­گیری از شیوه­ی معماری تاریخی منطقه و سبک ویژه­ی ابنیه قاجاری طراحی و ساخته شده است تا نمایانگر تفکرات و باور ها و نحوه زندگی مردم منطقه باشد.

گنبد الله الله:

 گنبد الله الله در قبرستان قدیمی روستای کبودگنبد بخش خاروانا واقع شده است. پلان مقبره دایره و قطر آن ۷۵/۴ متر می‌باشد. بنا دارای دو طبقه شامل سردابه و طبقه اول بوده است. گنبدهای طبقه فوقانی ریخته است. ازاره بنا سنگی و ساقه بنا با آجر چهارگوش قرمز بنا شده که کلمات الله با آجرکاشی فیروزه‌ای تزئین شده است. کتیبه‌ها و اسلیمی‌های حاشیه درب‌های چهار طرف طبقه اول با کاشی معرق می‌باشد. تاریخ بنای برج را با توجه به رج‌های آجری با تزئینات اسماء الله در آذربایجان می‌توان به اواخر دوره ایلخانان مغول تا صفویه نسبت داد. خصوصیات بارز وعوامل تزئین شده بنا برج مقبره است. تاریخ و کتیبه‌ای روی آن باقی نمانده است. ترکیب آجرکاشی فیروزه‌ای در متن ساقه بنا که سبب شده است به کبودگنبد شهرت پیدا کند، زیبایی خاصی به آن بخشیده است. متن کلمات روی بدنه الله و محمد می باشد.

روستای کرینگان

 روستای کرینگان که در منطقه­ی حسنو واقع شده است از این جهت دارای اهمیت است که اهالی آن به زبان تاتی صحبت می­کنند. قبلاً اهالی چندین روستای دیگر نیز در دهستان­های حسنو و دیزمار شرقی به زبان تاتی صحبت می­کردند که امروزه از بین رفته است. با این حال اهالی‌روستای‌ ملک‌ تالش‌ و روستای‌ ونستان‌ در نزدیکی‌ کرینگان‌ نیز با زبان‌تاتی‌ آشنایی‌ دارند. کرینگان قبلاً نزدیک به یکصد خانوار داشت که امروزه به کمتر از ۳۰ خانوار کاهش یافته است.

قوشا قار داشلار قالاسی علیار
این دوقلعه در نزدیکی روستای علیاربخش خاروانا درکنار هم قرار گرفته و منظره ای دیدنی بوجود اورده اند . قلعه های فوق در بالای کوهی باارتفاع بلند به شکل جفت از دیدنی های طبیعت ورزقان خاروانا در روستای علیار هستند.

کتیبه سقندل
روستای سقندل در ۵ کیلومتری شهرستان ورزقان و در مسیر جاده ورزقان ـ اهر واقع شده است و کتیبه­ی میخی اورارتوئی در ۳ کیلومتری این روستا و بر دامنه کوه زاغی بر سینه سنگی یکپارچه و مرتفع منقوش است. سمت جنوبی سنگ مزبور که به شکل هرم ناقص است، را به صورت مستطیلی به طول ۱۱۶ سانتیمتر و عرض ۵۷سانتیمتر صاف و صیقلی نموده و فرمان سر دوری پسر آرگیشتی پادشاه اورارتوئی را در ده سطر به خط میخی بر آن نقش کرده ­اند.

 

مطالب از سراسروب

درباره رامین مهدی پور

یک نظر

  1. سلام یاشاسین آذربایجان

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

آموزش وردپرس | قالب وردپرس | افزونه وردپرس