جالب ترین واقعیات قطب جنوب

وبگردی آمانداسان- قطب جنوب یکی از مرموزترین مکان های دور افتاده روی کره زمین است که پر از رازهای کشف نشده است و دانشمندان هنوز هم در حال کشف اسرار این سرزمین وسیع هستند. یکی از کاربران فضای مجازی لیستی از جالب ترین واقعیات قطب جنوب جمع آوری کرده است که در ادامه می توانید ببینید.

در قطب جنوب مکان هایی وجود دارد که ۲ میلیون سال برف و باران ندیده است

۱ درصد یا حدود ۴۰۰۰ کیلومتر از قاره قطب جنوب خالی از برف و یخ است. طبق تحقیقات د انشمندان استرالیایی تا پایان قرن ۲۱ این مکان های خشک قطب جنوب به ۲۵ درصد رسیده است و این می تواند تنوع زیستی قطب جنوب را تغییر دهد.

 جالب ترین واقعیات قطب جنوب

در قطب جنوب آبشارهایی به نام آبشار خون وجود دارد

نگران نباشید این ها خون واقعی نیستند. ۵ میلیون سال گذشته زمانی که سطح آب دریا بالا آمد و قسمت شرق قطب را سیل فرا گرفت. بعد از میلیون ها سال یخچال ها شکل گرفتند و آب زیر یخچال ها شورتر شد. اکنون این آب ۳ برابر شورتر شده و به همین دلیل یخ نمی زند. آب زیر یکی از این یخچال ها به نام Taylor حاوی آهن است و زمانی که آهن در تماس با هوا قرار می گیرد اکسیده می شود و به قرمز تغییر رنگ می دهد.

جالب ترین واقعیات قطب جنوب

بیشتر شهاب سنگ ها در قطب جنوب یافت می شوند

شهاب سنگ ها ممکن است هر جایی فرود بیایند. اگر در یک جنگل مرطوب فرود بیایند رطوبت و اکسیژن باعث فرسودگی آن ها می شود. اما در جایی مثل قطب جنوب که آب و هوای خشکی دارد شهاب سنگ ها هرگز فرسوده نمی شوند به علاوه شهاب سنگ ها روی برف سفید راحت تر قابل تشخیص هستند.

 جالب ترین واقعیات قطب جنوب

۷۰ درصد آب شیرین دنیا در قطب جنوب است

اگر تمام یخ های قطب جنوب آب شوند سطح آب دریا ۶۱ متر بالاتر می رود.

 جالب ترین واقعیات قطب جنوب

میانگین ضخامت توده های یخی ۱ کیلومتر است

ضخامت صفحات یخی بستگی به شرایط و موقعیت آن ها دارد. ضخامت یخ های شرق قطب جنوب بیشتر از غرب آن است. به طور میانگین ضخامت آن ها ۱ کلیومتر است اما در برخی نقاط ضخامت آن ها به ۴ کیلومتر هم می رسد.

 

جالب ترین واقعیات قطب جنوب

بزرگ ترین یخچال قطب جنوب از جزیره جامائیکا بزرگ تر است

بزرگ ترین یخچال قطب جنوب به نام B-15 حدود ۲۹۵ کیلومتر طول و ۳۷ کیلومتر عرض دارد و مساحت آن ۱۱۰۰۰ کیلومتر مربع تخمین زده شده است. در سال ۲۰۰۰ این یخچال به قطعات کوچک تری تقسیم شد و به سمت دریا رانده شد.

 جالب ترین واقعیات قطب جنوب

این منطقه محدوده زمانی ندارد

از آن جا که قطب جنوب یک منطقه غیر مسکونی است به محدوده های زمانی تقسیم نشده است. با این وجود بعضی از ایستگاه های تحقیقاتی از منطقه زمانی کشور تامین کننده یا نزدیک ترین کشور را استفاده می کنند.

جالب ترین واقعیات قطب جنوب

امیلیا مارکوس پالما نخستین کسی است که در قطب به دنیا آمده

امیلیا در سال ۱۹۷۸ در قطب جنوب به دنیا آمده است. پدر او در پایگاه تحقیقاتی اسپرانزا کار می کرد. از زمان تولد امیلیا تا کنون ۱۰ نفر در قطب جنوب به دنیا آمده اند اما نام امیلیا به عنوان اولین نفر در مجبه گینس ثبت شده است.

جالب ترین واقعیات قطب جنوب

قدیمی ترین اسپرم دنیا در قطب جنوب کشف شد

در سال ۲۰۱۵ دانشمندان سوئد اسپرم فسیل شده ۵۰ میلیون ساله نوعی کرم را کشف کردند که عمر بسیار کوتاهی دارد و به سختی یافت می شود.

جالب ترین واقعیات قطب جنوب

 

 

جالب ترین واقعیات قطب جنوب

منبع: bedunim.ir

مطالب از سراسروب

درباره معصومه ولایتی

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

آموزش وردپرس | قالب وردپرس | افزونه وردپرس