جزیره نگهبان شمالی، جزایر اندامان

وبگردی آمانداسان– حدود ۱۲۰۰ جزیره در هند وجود دارد که به دلیل صخره های مرجانی، کوههای آتش فشانی و سواحل دیدنی اش توریست های زیادی را به خود جذب می کند.

این جزایر هر ساله پذیرای افراد بی شماری است، جز یک جزیره که حساب اش جداست: جزیره سنتینل شمالی – «North Sentinel»

 

جزیره ای که از تمدن به دور است!

جزیزه سنتینل شمالی، یکی از جزیره های مجمع الجزایر آندامان در نزدیکی خلیج بنگال است. علارغم زیبایی بی نظیر این جزیره، بازدید از آن امکان پذیر نیست. این جزیره خانه آخرین بومیان بازمانده است که ارتباط با جهان و تمدن مدرن را رد می کنند و مخالف ورود بیگانگان به دنیای خود هستند.

جزیره ای که از تمدن به دور است!

در سال ۱۹۸۶ یک زندانی فراری بریتانیایی از جزایر آندامان به طور تصادفی سر از سواحل جزیره سنتینل شمالی در آورد. چند روز بعد یک گروه تجسس جسد آن را در ساحل پیدا کردند که با خنجرهایی در گلویش کشته شده بود.

جزیره ای که از تمدن به دور است!

در سال ۱۹۷۴ نیز گروه دیگری برای تحقیق به این جزیره سفر کردند که رهبر آنها با برخورد نیزه ای به ران اش به قتل رسید.

افراد زیادی با حمایت دولت به این مکان سفر کردند اما گفته شده که  استقبال خوبی از آنها صورت نگرفته است.

آخرین تلاش محققان برای برقراری ارتباط در سال ۲۰۰۶ صورت گرفت که آن نیز نتیجه خوبی نداشت. دو ماهیگیر که به طور قانونی در حال ماهیگیری در جزیره بودند، توسط ساکنین این جزیره کشته شدند.

جزیره ای که از تمدن به دور است!

به دلیل عدم تمایل بومیان این منطقه به بیگانگان، آمار دقیقی از این جزیره و جمعیت اش در دسترس نیست. اگر چه هند بر مرزهای این جزیره حکومت می کند اما هیچ توافقی میان آنها و بومیان این منطقه صورت نگرفته است، بدین معنی که این جزیره یک جزیره خودمختار است.

جزیره نگهبان شمالی، جزایر اندامان

خوشبختانه با کمک تکنولوژی، ما قادر به مشاهده بخش هایی از این جزیره زیبا هستیم. عکس های هوایی نشان می دهد که این جزیره حدود ۲۸ مایل مربع یا ۷۰۰۰ هکتار است (برای مقایسه: لوس آنجلس ۵۰۳ مایل مربع و منهتن ۳۳ است) که با صخره های مرجانی احاطه شده است.

جزیره نگهبان شمالی، جزایر اندامان

جنگل های انبوه این جزیره مربع شکل را تنها با عکس های گرفته شده از ناسا می توان مشاهده کرد.

جزیره نگهبان شمالی، جزایر اندامان

متاسفانه جزیره سنتینل شمالی در سال ۲۰۰۴ دچار تسونامی شده که به دلیل عدم ارتباط با ساکنین آن، آماری از خسارات وارده در دست نیست. این جزیره حوادث تلخی را پشت سر گذاشته است اما ساکنین آن همچنان از پذیرای کمک های مردمی اجتناب می کنند. با وقوع زلزله و تسونامی، تالاب های ساحل شرقی آن کاملا نابود و به جای آن تعدادی از صخره های مرجانی نمایان شده است.

جزیره نگهبان شمالی، جزایر اندامان

اخیرا دولت هند به منظور حمایت از بومیان این منطقه و جلوگیری از بیماری های مختلف، قوانینی تصویب کرد  و ۳ مایل (حدود ۵ کیلومتر) از اطراف این جزیره را به بومیان آن اختصاص داد. بنابراین اگر قصد بازدید از این جزیره را دارید، تنها می توانید از ۳ مایلی خلیج بنگال آن را مشاهده کنید. اگر هم در نزدیک تر شدن به این جزیره پافشاری کنید و پایتان را از این مرز فراتر بگذارید، انتظار زندانی شدن را داشته باشید یا شاید بدتر توسط بومیان این منطقه کشته شوید.

جزیره نگهبان شمالی، جزایر اندامان

جزیره نگهبان شمالی، جزایر اندامان
منبع برترینها
مطالب از سراسروب

درباره رامین مهدی پور

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

آموزش وردپرس | قالب وردپرس | افزونه وردپرس