خودروی برلیانس h230

وبگردی آمانداسان- برلیانس h230 محصولی است ساخت کشور چین و شرکت برلیانس که اکنون مدتی است در بازار خودروی ایران هم حضور یافته است. این خودرو یک محصول سواری یا سدان محسوب می‌شود.

خودروی برلیانس h230

برلیانس h230 در حالت کلی و از نظر مشخصات فنی تفاوت چندانی با خودروی برلیانس h220 ندارد. تنها تفاوت مهم این دو خودرو آن است که خودروی برلیانس اچ ۲۳۰ یک خودروی سواری صندوق‌دار به شمار می‌رود اما برلیانس اچ ۲۲۰ یک خودروی هاچ بک محسوب می‌شود.

شرکت چینی برلیانس در ابتدای کار به تولید مینی ‌بوس مشغول بود. پس از آن نیز فعالیت‌های این شرکت روی مونتاژ خودروهای شاخص اروپایی و ژاپنی متمرکز گردید. اکنون مدتی است که شرکت برلیانس خودروهای مختص به خود را تولید می‌کند و علاوه بر کشور چین آنها را در سایر نقاط جهان از جمله ایران نیز عرضه می‌نماید.

خودروی برلیانس h230 یکی از محصولات این شرکت چینی است که توسط شرکت پارس خودرو در بازار ایران عرضه شده است. این خودرو در قالب دو مدل دنده دستی و دنده اتوماتیک در بازار خودروی ایران حضور دارد. دو مدل مذکور علاوه بر تفاوت در نوع جعبه دنده به لحاظ برخورداری از برخی قابلیت‌ها و امکانات رفاهی و جانبی نیز با یکدیگر متفاوت هستند. تفاوت‌هایی که در ادامه‌ی متن پیش‌رو به آنها اشاره خواهیم نمود. با این حال دو مدل دنده دستی و دنده اتوماتیک خودروی برلیانس اچ ۲۳۰ از نظر مشخصات فنی تفاوت ویژه‌ای با یکدیگر ندارند.

مشخصات فنی برلیانس h230

مشخصات فنی خودروی برلیانس h230

خودروی برلیانس h230 از وجود یک موتور بنزین سوز چهار سیلندر و شانزده سوپاپ با برخورداری از خصلت تنفس طبیعی بهره می‌برد. این موتور از نوع BM15L بوده و گنجایش آن معادل ۱۷۹۸ سی‌سی است. موتور به کار رفته در این خودرو قادر است حداکثر توانی معادل ۱۰۳ اسب بخار با احتساب ۵۸۰۰ دور در دقیقه ایجاد نماید و حداکثر گشتاوری معادل ۱۳۸ نیوتن‌متر با احتساب ۳۸۰۰ دور در دقیقه تولید کند. ضمن آن که حداکثر سرعت قابل دست‌یابی توسط این خودرو نیز رقم ۱۷۰ کیلومتر در ساعت است.

مدل دستی خودروی برلیانس اچ ۲۳۰ به یک جعبه دنده‌ی دسته ۵ سرعته مجهز است. در مدل اتوماتیک این خودرو نیز شاهد استفاده از یک جعبه دنده‌ی خودکار ۶ سرعته هستیم. اگرچه خودروی برلیانس h230 در عمل خودروی پر شتابی محسوب نمی‌شود، اما دارندگان مدل دستی این خودرو می‌توانند شتاب بهینه‌تری را نسبت به مدل اتوماتیک آن تجربه کنند. جعبه دنده‌ی اتوماتیک این خودرو فارغ از بحث شتاب تناسب چندانی با توان موتور آن ندارد و به دلیل قدرت نه چندان بالای موتور این خودرو عملکرد چشم‌گیری را به نمایش نمی‌گذارد. در مجموع اگر به شتاب خودرویی که در حال راندن آن هستید اهمیت فراوانی می‌دهید یا این که انتظار روان بودن فرایند تعویض دنده را دارید، بهتر است به سراغ مدل دنده دستی این خودرو بروید.

نکته‌ی دیگری که باید به آن توجه داشت این است که خودروی برلیانس اچ ۲۳۰ یک خودروی سواری شهری محسوب می‌شود و برای طی کردن مسیرهای ناهموار و پر دست‌انداز چندان مناسب نیست. یکی از دلایل این امر ضعیف بودن نسبی کمک فنرهای این خودرو است که هنگام حرکت در مسیرهای ناهموار مشکلاتی را برای سرنشینان آن فراهم می‌کند.

 خودروی برلیانس h230

با این حال خودروی برلیانس اچ ۲۳۰ موفق به کسب هر پنج ستاره‌ی ایمنی ممکن از موسسه‌ی چینی سی ان سی ای پی شده است. به همین دلیل مسلما از نظر امنیت بالاتر از محصولات ساخت داخل قرار می‌گیرد. البته بسیاری از خودروهای چینی حاضر در بازار ایران از شرایطی مشابه با این خودرو برخوردارند و موفق به کسب هر پنج ستاره‌ی ممکن در بخش ایمنی از موسسه‌ی چینی مذکور شده‌اند.    

از دیگر نقاط ضعف خودروی برلیانس اچ ۲۳۰ می‌توان به سیستم ترمز عقب آن اشاره کرد که برخلاف حالت دیسکی سیستم ترمز بخش جلو به شکل کاسه‌ای طراحی شده است. البته اغلب خودروهای هم رده با این محصول، به خصوص خودروهای ایرانی، از شرایط مشابهی برخوردارند و از وجود ترمز کاسه‌ای در بخش عقب خود بهره می‌برند. با این حال اکثر خودروهای جدید، هم در بخش جلو و هم در بخش عقب به ترمز دیسکی مجهز هستند و استفاده از ترمز کاسه‌ای اندک اندک در حال تبدیل شدن به امری منسوخ است.

با وجود نقاط ضعف یاد شده خودروی برلیانس اچ ۲۳۰ از متوسط میزان مصرف سوخت نسبتا مناسبی بهره می‌برد. به گونه‌ای که متوسط میزان مصرف سوخت این خودرو در حالت چرخه‌ی ترکیبی حدود ۶٫۴ لیتر به ازای مصرف هر ۱۰۰ کیلومتر مسافت است. البته رقم یاد شده به مدل دنده دستی این خودرو تعلق دارد و در مدل دنده اتوماتیک آن شاهد افزایش این رقم به ۶٫۵ لیتر هستیم.    

در جمع‌بندی می‌توان گفت که خودروی برلیانس اچ ۲۳۰ به عنوان یک خودروی متوسط و ارزان قیمت شهری از مشخصات فنی نسبتا مناسبی بهره می‌برد. اگرچه موتور به کار رفته در این خودرو از توان پایینی برخوردار است، اما اکثر محصولات هم رده با این خودرو شرایط کاملا مشابهی دارند. پس می‌توان گفت که خودروی برلیانس اچ ۲۳۰ در قیاس با آنها چیزی کم و کسر ندارد. سایر جزییات مربوط به مشخصات فنی خودروی برلیانس h230 را نیز می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

مشخصات فنی خودروی برلیانس h230

طول خودرو 

۴۳۹۰ میلی متر

عرض خودرو بدون احتساب طول آینه

۱۷۰۳ میلی متر

ارتفاع خودرو 

۱۴۸۲ میلی متر

فاصله‌ی موجود میان دو محور خودرو 

۲۵۷۰ میلی متر

وزن خالص خودرو 

۱۱۹۴ کیلوگرم

نوع موتور خودرو

بنزین سوز تنفس طبیعی مدل BM15L

تعداد سیلندر

۴ سیلندر خطی

تعداد سوپاپ

۱۶ سوپاپ

قطر سیلندر 

۸۴ در ۷۵ میلی متر

گنجایش موتور خودرو

۱۴۹۸ سی سی

حداکثر توان خروجی موتور خودرو 

۱۷۰۳ اسب بخار با احتساب ۵۸۰۰ دور در دقیقه

حداکثر گشتاور تولیدی موتور خودرو 

۱۳۸ نیوتن متر با احتساب ۳۸۰۰ دور در دقیقه

نوع جعبه دنده‌ی خودرو

۵ سرعته‌ی دستی – ۶ سرعته‌ی اتوماتیک از نوع AMT

حداکثر سرعت قابل دست‌یابی توسط خودرو

۱۷۰ کیلومتر در ساعت

نوع فرمان خودرو 

الکتریکی

نوع سیستم تعلیق جلوی خودرو 

مک فرسون

نوع سیستم تعلیق عقب خودرو 

نیمه مستقل

نوع سیستم ترمز خودرو در بخش جلو 

دیسکی خنک شونده

نوع سیستم ترمز خودرو در بخش عقب  

کاسه‌ای

نوع استاندارد آلایندگی خودرو  

یورو ۵

متوسط میزان مصرف سوخت خودرو در حالت چرخه ترکیبی

۴.۶ لیتر به ازای پیمودن هر صد کیلومتر مسافت 

گنجایش مخزن سوخت خودرو 

۴۲ لیتر

مشخصات رینگ خودرو 

۱۵*۶٫۵J از نوع فولادی و آلومینیومی

مشخصات لاستیک خودرو

۱۸۵/۶۰R15

خودروی برلیانس h230
امکانات و قابلیت‌های خودروی برلیانس h230

در خودروی برلیانس h230 دو کیسه هوای ایمنی برای تضمین امنیت راننده و سرنشین صندلی جلو در نظر گرفته شده است. افزون بر آن سیستم ترمز ضد قفل ABS نیز در کنار سیستم کمکی EBD برای حفظ هر چه بیشتر ثبات و پایداری این خودرو در آن تعبیه شده است. همان دو سیستم کمکی آشنایی که این روزها تقریبا در تمام خودروهای سواری جدید مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در مدل دنده اتوماتیک خودروی برلیانس اچ ۲۳۰ حداقل سه قابلیت مهم وجود دارد که مدل دنده دستی این خودرو از وجود آنها بی‌بهره است. این سه قابلیت شامل چراغ مه شکن جلو، سان‌روف برقی و سنسور پارک دنده عقب می‌شود. سایر امکانات و قابلیت‌های به کار رفته در این خودرو در هر دو مدل دنده اتوماتیک و دنده دستی آن یافت می‌شود. این آپشن‌ها را می‌توانید در ادامه‌ی مطلب پیش رو به شکل فهرست‌وار مشاهده کنید.

 • مجهز به سیستم تهویه مطبوع                          

 • بهره‌مندی صندلی راننده و صندلی سرنشین جلوی خودرو از قابلیت تنظیم در چهار جهت مختلف          

 • وجود شیشه بالابر برقی برای شیشه‌های جلو و عقب خودرو          

 • برخورداری از قفل مرکزی به همراه کنترل از راه دور        

 • بهره‌مندی از یک سیستم صوتی که امکان پخش رادیو را برای سرنشینان خودرو فراهم می‌کند و به قابلیت‌هایی نظیر درگاه USB و دو عدد بلندگو در کنار دو عدد توییتر مجهز است

 • امکان تنظیم آینه‌های جانبی خودرو به صورت الکترونیکی         

 • برخورداری از قابلیت تنظیم ارتفاع نور چراغ‌های جلو               

 • وجود میله فرمان جمع شونده که از قابلیت مستهلک کننده‌ی ضربه برخوردار است        

 • مجهز به سیستم تاشو برای صندلی عقب خودرو

 • وجود امکان باز شدن خودکار درهای خودرو هنگام وقوع تصادف         

 • بهره‌مندی درهای خودرو از قابلیت قفل اتوماتیک که هنگام رسیدن سرعت آن به رقم بیست کیلومتر در ساعت فعال می‌شود     

 • مجهز به سیستم ضد سرقت موتور یا همان سیستم ایموبیلایزر ای سی یو

 • وجود قابلیت هشدار دهنده هنگام بسته نبودن کمربندهای ایمنی خودرو    

 • برخورداری صندلی عقب خودرو از قابلیت پشتیبانی ایزوفیکس و صندلی کودک

 • مجهز به قفل و شیشه‌‌ی محافظ کودک       

 • بهره‌مندی خودرو از کامپیوتر اطلاعات سفر

همان گونه که مشخص به نظر می‌رسد خودروی برلیانس h230 نسبت به محصولات رقیب، که اکثر آنها را خودروهای ایرانی تشکیل می‌دهند، از وجود قابلیت‌ها و امکانات مناسبی بهره می‌برد. مسلما مدل دنده اتوماتیک خودروی برلیانس اچ ۲۳۰ از این نظر عملکرد بهتری را به نمایش می‌گذارد.

خودروی برلیانس h230

مشخصات ظاهری خودروی برلیانس h230

اگرچه دو خودروی برلیانس h230 و برلیانس h220 از نظر مشخصات فنی و بسیاری از امکانات و قابلیت‌هایی که از وجود آنها بهره می‌برند کاملا به یکدیگر شبیه هستند، اما از نظر مشخصات ظاهری تفاوت‌های محسوسی با یکدیگر دارند.

نمای جلو

بخش جلو پنجره‌ی خودروی برلیانس اچ ۲۳۰ از قوس و ضخامت کمتری نسبت به جلو پنجره‌ی خودروی برلیانس اچ ۲۲۰ برخوردار است و تناسب بیشتری را با چراغ‌های جلوی این محصول برقرار می‌سازد. از نظر نوع طراحی سپر جلو نیز این دو خودرو با یکدیگر متفاوت هستند. این موضوع در کاپوت این دو خودرو هم به همان ترتیب مشاهده می‌شود. به گونه‌ای که خطوط حجم دهنده‌ی به کار رفته در کاپوت خودروی برلیانس اچ ۲۲۰ واضح‌تر از موارد مشابه در خودروی برلیانس اچ ۲۳۰ به نظر می‌رسد.

خودروی برلیانس h230

نمای کناری

نظیر همین تفاوت را در نمای کناری خودروی برلیانس h230 نیز می‌توان مشاهده کرد. اگرچه خط حجم دهنده‌ی بخش بالای نمای کناری این دو خودرو کم و بیش شبیه به یکدیگر طراحی شده‌اند، اما در خط حجم دهنده‌ی بخش پایینی این نما تفاوت‌هایی میان این دو خودرو مشاهده می‌شود. به ترتیبی که این خط حجم دهنده در خودروی اچ ۲۳۰ از فرو رفتگی کمتری نسبت به خودروی اچ ۲۲۰ برخوردار است و شکل ظاهری بهتری نسبت به آن دارد.

خودروی برلیانس h230

نمای عقب

با توجه به این حقیقت که برلیانس h230 یک خودروی صندوق دار بوده و برلیانس h220 یک خودروی هاچ بک محسوب می‌شود، مسلما این دو خودرو در نمای عقب خود تفاوت‌های فراوانی با یکدیگر دارند. چراغ‌های عقب خودروی برلیانس اچ ۲۳۰ در کناره های این خودرو و جنب صندوق عقب آن جا خوش کرده‌ است. این موضوع سبب شده است تا صندوق عقب این خودرو بیش از اندازه بزرگ و کم ظرافت جلوه کند. در حالی که اگر بخشی از چراغ‌های عقب خودروی برلیانس اچ ۲۳۰ روی بدنه‌ی صندوق عقب آن قرار می‌گرفت، نمای عقب این خودرو می‌توانست تا حدی بهتر و جذاب‌تر از حالت فعلی به نظر برسد. در مجموع می‌توان گفت که نمای بیرونی خودروی برلیانس اچ ۲۳۰ اگرچه تا حدی ساده طراحی شده و از جزییات اندکی برخوردار است، اما نسبت به شکل ظاهری محصولات هم رده‌ی ایرانی در جایگاه بالاتری قرار می‌گیرد.

خودروی برلیانس h230

نمای داخل

خصلت سادگی و کم جزییات بودن را در نمای داخلی خودروی برلیانس h230 نیز می‌توان به خوبی مشاهده کرد. علاوه بر آن مواد سازنده‌ی اجزای داخل کابین این خودرو هم مانند بسیاری از محصولات مشابه جنس چندان مرغوبی ندارند. در مجموع برخلاف تفاوت‌های موجود میان نمای خارجی دو خودروی برلیانس اچ ۲۲۰ و برلیانس اچ ۲۳۰، این دو خودرو از نظر نمای داخلی کاملا به یکدیگر شباهت دارند.

 خودروی برلیانس h230

قیمت خودروی برلیانس h230

اگرچه خودروی برلیانس h230 روی کاغذ به عنوان یک خودروی اقتصادی شناخته می‌شود، اما قیمت آن در بازار خودروی ایران به هیچ وجه اقتصادی به نظر نمی‌رسد. با این حال قیمت این خودرو کم و بیش نزدیک به محصولات هم رده‌ی ایرانی است. امری که می‌تواند کفه‌ی ترازوی انتخاب را به نفع این خودرو سنگین‌تر نماید.

مدل دنده دستی خودروی برلیانس اچ ۲۳۰ در حال حاضر با متوسط قیمتی حول و حوش ۶۰ میلیون تومان در بازار آزاد به فروش می‌رسد. هرچند که مدل دنده‌ دستی مجهز به رینگ آلومینیومی این خودرو حدود دو میلیون تومان گران‌تر از رقم یاد شده است. مدل دنده اتوماتیک این محصول نیز هم‌اکنون از متوسط قیمتی حدود ۷۸ میلیون تومان در بازار آزاد برخوردار است.

البته بین سه تا چهار ماه قبل قیمت این خودرو بسیار کمتر از مقدار کنونی بود و از رقم ۵۰ میلیون تومان فراتر نمی‌رفت. به هر حال اگر قصد خرید یک خودروی غیر ایرانی ارزان قیمت را دارید، خودروی برلیانس h230 می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای خرید باشد.

 

 

 

 

خودروی برلیانس h230

 

منبع: setare.com

مطالب از سراسروب

درباره معصومه ولایتی

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

آموزش وردپرس | قالب وردپرس | افزونه وردپرس