خودروی دنا اتوماتیک

وبگردی آمانداسان- دنا اتوماتیک نام محصول جدید شرکت ایران خودرو است که با توجه به صحبت‌های مدیران این شرکت به زودی راهی بازار خواهد شد. به نظر می‌رسد که مسئولان این شرکت قصد دارند با تولید خودروی دنا اتوماتیک بر تعداد اعضای خانواده‌ی دنا بیافزایند. با توجه به ادعاهای مطرح شده به نظر می‌رسد این خودروی سواری تا پایان امسال به بازار بیاید.

خودروی دنا اتوماتیک

 دنا اتوماتیک را نمی‌توان یک خودروی کاملا جدید نامید. چرا که این خودرو در عمل همان خودروی دنا پلاس توربو است که به یک جعبه دنده‌ی خودکار مجهز شده است. موضوعی که مدیران شرکت ایران خودرو نیز بر آن صحه گذاشته‌اند و تجهیز خودروی دنا پلاس توربو به جعبه دنده‌ی خودکار را گامی در جهت کنار زدن رقبا توصیف کرده‌اند.

بنابر ادعای مدیران این شرکت جعبه دنده‌ی خودکار این خودرو ساخت پانچ بلژیک است و هم‌اکنون مراحل تست‌ فنی خود را پشت سر می‌گذارد. البته این صحبت‌ها چند ماه قبل و در زمانی مطرح شد که خبر از تحریم‌های جدید بر علیه ایران به گوش نمی‌رسید. حال باید منتظر ماند و دید که برنامه‌های تولید مدل خودکار خودروی دنا پلاس توربو به کجا خواهد انجامید.

با تولید این محصول جدید تعداد اعضای خانواده‌ی دنا به عدد چهار افزایش خواهد یافت. مدتی پس از تولید خودروی دنا نسخه‌ی جدیدی از آن با پسوند پلاس به بازار آمد که از امکانات و قابلیت‌های بیشتری نسبت به مدل پایه بهره می‌برد. سپس نوبت به خودروی دنا پلاس توربو رسید تا با بهره بردن از همان امکانات موجود در خودروی دنا پلاس، تنها به یک موتور توربوشارژ مجهز شود. حال محصول جدید ایران خودرو یعنی مدل اتوماتیک دنا تمامی این موارد را با یک جعبه دنده‌ی خودکار در اختیار خریداران قرار خواهد داد.
 

خودروی دنا اتوماتیک

مشخصات فنی خودروی دنا اتوماتیک

همان گونه که به آن اشاره شد مهمترین تفاوت موجود میان خودروی دنا اتوماتیک و خودروی دنا پلاس توربو در جعبه دنده‌ی خودکار و دستی آنها خلاصه می‌شود. بنابراین این دو خودرو در سایر بخش‌های فنی خود تفاوت ویژه‌ای با یکدیگر ندارند. در واقع مدل اتوماتیک خودروی دنا نیز مانند مدل توربوی دنده دستی آن از وجود یک موتور ۴ سیلندر و ۱۶ سوپاپ مدل EF۷ TC بهره می‌برد. موتوری با بهره‌مندی از گنجایش ۱۶۵۰ سی‌سی که به خصلت توربو شارژ مجهز است. از همین رو توان خروجی موتور به کار رفته در مدل اتوماتیک خودروی دنا نسبت به نسخه‌های تنفس طبیعی این خودرو بسیار بهینه‌تر خواهد بود. 

وجود این موتور بهینه موجب شده است تا توان خروجی خودروی دنا اتوماتیک رقمی معادل ۱۵۰ اسب بخار با احتساب ۵۵۰۰ دور در دقیقه باشد. حداکثر گشتاور تولید شده توسط موتور این خودرو نیز رقمی برابر با  ۲۱۵ نیوتن متر با احتساب ۲۲۰۰ تا ۴۸۰۰ دور در دقیقه است. این اعداد و ارقام مسما نسبت به خودروی دنا پلاس بیشتر است. به این دلیل که حداکثر توان خروجی خودروی دنا پلاس رقم ۱۱۳ اسب بخار بوده و حداکثر گشتاور خروجی آن نیز رقمی معادل ۱۱۵ اسب بخار با احتساب ۵۵۰۰ دور در دقیقه است.   

از همین رو می‌توان انتظار داشت که شتاب صفر تا صد مدل اتوماتیک خودروی دنا هم بهتر از شتاب خودروی دنا پلاس دنده دستی باشد. شتاب صفر تا صد خودروی دنا پلاس توربو هم اکنون حدود دو ثانیه بهتر از خودروی دنا پلاس بوده و انتظار می‌رود این اختلاف در مدل اتوماتیک این خودرو نیز مشاهده شود.

قابلیت‌های خودروی دنا اتوماتیک

بنابراین در شرایطی که خودروی دنا پلاس در مدت زمانی حول و حوش ۱۳ تا ۱۴ ثانیه از حالت سکون و سرعت صفر به سرعت صد کیلومتر در ساعت دست می‌یابد، این رقم در مدل اتوماتیک خودروی دنا احتمالا مابین ۱۰ تا ۱۱ ثانیه خواهد بود. 

اگرچه موتور به کار رفته در مدل توربوی خودروی دنا نسبت به موتور موجود در خودروی دنا پلاس تغییر کرد، اما سایر مشخصات فنی این دو خودرو کم و بیش مشابه با یکدیگر است. این در حالی است که سایر بخش‌های خودروی دنا پلاس توربو نظیر سیستم ترمز آن نیز می‌توانست نسبت به خودروی دنا پلاس بهبود یافته و بهینه‌تر شود. با این حال این اتفاق در مدل توربوی خودروی دنا رخ نداد.

به نظر می‌رسد که این شرایط در مدل اتوماتیک خودروی دنا نیز به همین ترتیب وجود داشته باشد و تغییر چندانی در مشخصات فنی این خودرو صورت نگیرد. حال آن که انتظار می‌رود توان سایر بخش‌های فنی این خودرو با توجه به جعبه دنده‌ی خودکار جدید به کار رفته در آن بهینه گردد.

همچنین در صورت عدم بهینه‌سازی میزان مصرف سوخت در مدل اتوماتیک خودروی دنا، رقم مربوط به میزان مصرف سوخت این خودرو در حالت چرخه‌ی ترکیبی مشابه با مشخصات خودروی دنا پلاس توربو و حدود ۷٫۹ لیتر به ازای پیمودن هر ۱۰۰ کیلوتر مسافت خواهد بود.

به هر حال این امید وجود دارد که در این محصول جدید شاهد بهینه‌سازی قطعات قدیمی به کار رفته در آن و بهبود توان فنی باشیم. سایر مشخصات فنی خودروی دنا اتوماتیک را هم می‌توانید در قالب جدول زیر از نظر بگذرانید. اگرچه بسیاری از این مشخصات هنوز به طور صد در صد قطعی نیستند، اما کاملا محتمل است که در نسخه‌ی نهایی این خودرو شاهد وجود آنها باشیم.

مشخصات فنی خودروی دنا اتوماتیک

طول خودرو

۴۵۵۹ میلی متر

عرض خودرو

۱۷۲۰ میلی متر

ارتفاع خودرو 

۱۴۶۰ میلی متر

فاصله‌ی موجود میان دو محور خودرو

۲۶۷۱ میلی متر

وزن خودرو

۱۲۶۲ کیلوگرم

نوع موتور خودرو

EF7 TC توربو شارژ

تعداد سیلندر

۴ سیلندر

تعداد سوپاپ

۱۶ سوپاپ

گنجایش موتور خودرو

۱۶۵۰ سی سی

حداکثر توان خروجی موتور خودرو

۱۵۰ اسب بخار در ۵۵۰۰ دور در دقیقه

حداکثر گشتاور تولیدی موتور خودرو

۲۱۵ نیوتن متر در ۲۲۰۰ دور در دقیقه

نوع جعبه دنده خودرو

جعبه دنده خودکار

شتاب صفر تا صد خودرو

۱۰ تا ۱۱ ثانیه

حداکثر سرعت قابل دست‌یابی خودرو

۲۰۵ کیلومتر در ساعت

گنجایش مخزن سوخت خودرو

۶۰ لیتر

میزان مصرف سوخت در حالت چرخه‌ی ترکیبی

۷٫۹ لیتر یه ازای پیمودن هر ۱۰۰ کیلومتر مسافت

استاندارد آلایندگی خودرو

یورو ۴

خودروی دنا اتوماتیک

امکانات و قابلیت‌های خودروی دنا اتوماتیک

بنا به ادعای مسئولان شرکت ایران خودرو، خودروی دنا اتوماتیک علاوه بر بهره‌مندی از یک جعبه دنده‌ی خودکار، آپشن‌های بیشتری را هم نسبت به نسخه‌ی دنده دستی آن ارائه خواهد داد. البته هنوز به هیچ کدام از این آپشن‌ها اشاره نشده است. با این حال به نظر نمی‌رسد که امکانات به کار رفته در این خودرو تفاوت چندانی با قابلیت‌های موجود در خودروی دنا پلاس توربو داشته باشد.

به هر حال این گونه به نظر می‌رسد که همان امکانات و قابلیت‌های به کار رفته در خودروی دنا پلاس توربو در مدل اتوماتیک خودروی دنا نیز وجود خواهد داشت. این قابلیت‌ها را می‌توانید در ادامه‌ی متن پیش رو به صورت فهرست‌وار مشاهده کنید. ‌

 • برخورداری از نمایشگر تصویری که از پخش فایل‌هایی با فرمت‌های مختلف پشتیبانی می‌کند و از قابلیت جی پی اس برخوردار است

 • مجهز بودن فرمان خودرو به کلیدهای کنترل سیستم صوتی، هندزفری موبایل و سیستم کروز کنترل برخورداری سیستم صوتی خودرو از بلندگوهای جلو و عقب

 • امکان پاسخ دادن به تلفن همراه از طریق قابلیت بلوتوث

 • بهره‌مندی از سیستم‌های مکمل ABS و EBD برای تضمین ثبات و پایداری خودرو    

 • مجهز به قفل مرکزی با ریموت رادیویی 

 • وجود سیستم ضد سرقت ایموبیلایزر 

 • برخورداری از سیستم هشدار دهنده‌ی مرکزی هوشمند که ورود غیر مجاز را اعلام می‌کند

 • بهره‌مندی از سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک

 • وجود کانال تهویه برای سرنشینان ردیف عقب خودرو

 • برخورداری از چهار کیسه هوای ایمنی که شامل کیسه هوای ایمنی مربوط به راننده و سرنشین صندلی جلو به همراه کیسه‌های هوای ایمنی جانبی می‌شود    

 • بهره‌مندی از تودوزی مخمل

 • وجود آینه‌های جانبی برقی که به شکل خودکار از قابلیت تا شوندگی برخوردار بوده و به راهنما مجهز هستند  

 • وجود شیشه‌های ضد اشعه‌ی خورشید یا سولار در خودرو

 • برخورداری از شیشه بالابر برقی برای درهای جلو و عقب خودرو که به آنتی ترپ و پاور ویندوز مجهز هستند 

 • مجهز به سان‌روف برقی

 • بهره‌مندی از چراغ جلوی ال ای دی و لامپ طرح نئون

 • وجود چراغ روشنایی در روز، چراغ مه‌شکن در بخش عقب و جلوی خودرو، چراغ نقشه خوان، چراغ خطر سوم و چراغ روشنایی فضای پایین پا که روی درهای جلوی خودرو تعبیه شده است        

 • برخورداری از سنسور دنده عقب 

 • وجود صندلی برقی برای راننده که از قابلیت هشت حرکته برخوردار بوده و در چهار محور مختلف افقی، عمودی، زاویه نشیمن‌گاه و پشتی صندلی قابل تغییر و تنظیم است      

 • مجهز به دوربین دید عقب 

 • وجود صندلی برقی برای سرنشین جلو که از قابلیت شش حرکته برخوردار بوده و در سه محور افقی، زاویه نشیمن‌گاه و پشتی صندلی قابل تنظیم است

 • بهره‌مندی از سیستم کنترل بخار بنزین 

 • وجود فرمان چرمی با دوخت قرمز، زیرپایی موکتی با آرم توربو و نوار قرمزرنگ در کنار تغییر یافتن طرح دسته دنده به همراه گردگیر آن با دوخت قرمز

سوای موارد یاد شده به نظر می‌رسد که قرار است سیستم ترمز این خودرو در بخش جلوی آن به صورت دیسکی قابل خنک شدن و در بخش عقب هم به صورت دیسکی طراحی شود.

مشخصات ظاهری دنا اتوماتیک

مشخصات ظاهری

پیش از این می‌دانستیم که دو خودروی دنا پلاس و مدل جدیدتر آن یعنی دنا پلاس توربو از نظر مشخصات ظاهری تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. در واقع هر دوی این محصولات مدل فست لیفت شده‌ا‌ی از خودروی سمند به شمار می‌روند. با توجه به این موضوع که خودروی دنا اتوماتیک تنها قرار است جعبه دنده‌ی دستی خودروی دنا پلاس توربو را با نسخه‌ا‌ی اتوماتیک تعویض کند، می‌توان سر و شکل ظاهری آن را هم مشابه با خودروی دنا پلاس توربو دانست.  

نمای جلو

در نمای جلوی این خودرو چراغ‌هایی مشاهده می‌شود که گیراتر از چراغ‌های خودروی سمند هستند. در فضای مابین این دو چراغ نیز بخش جلو پنجره‌ی این خودرو به چشم می‌خورد که حالت مشبک مانند آن تقریبا قرینه‌ی حالت مشابه در سپر این خودرو است. کاپوت این خودرو نیز در دو بخش کناری خود اندکی قوس دارد. خصلتی که توانسته است این بخش از خود رو را اندکی از حالت یکنواخت خارج کند.

خودروی دنا اتوماتیک

نمای کناری

در نمای کناری خودروی دنا اتوماتیک، که به احتمال فراوان کاملا مشابه با نمای کناری خودروی دنا پلاس توربو خواهد بود، تفاوت‌های موجود با خودروی سمند کمتر از سایر نماها است. یکی از این تفاوت‌ها در وجود خط حجم دهنده‌ی واقع در نمای کناری خودروی دنا تعریف می‌شود. خطی که البته از نظر نوع و کیفیت طراحی اندکی بلاتکلیف جلوه می‌کند. 

خودروی دنا اتوماتیک

نمای عقب

تفاوت‌های موجود با خودروی سمند در نمای عقب خودروی دنا اتوماتیک نیز به خوبی قابل مشاهده است. طراحی بخش‌هایی از این نما نظیر چراغ‌های عقب و همچنین صندوق عقب این خودرو به طور کامل با خودروی سمند متفاوت بوده و جزییات بیشتری را نسبت به آنها بازتاب می‌دهد. چراغ‌های این خودرو در یک سو از لبه های نرم برخوردار بوده و در سوی دیگر از خطوط تیز بهره گرفته‌اند. صندوق عقب آن نیز سر و شکل بسیار بهتری نسبت به خودروی سمند دارد.

خودروی دنا اتوماتیک

نمای داخلی

نمای داخلی دنا اتوماتیک به مدد وجود نمایشگر لمسی اندکی متفاوت با نمای داخلی بسیاری از خودروهای ساخت داخل خواهد بود. با این حال این خودرو به لحاظ نوع طراحی داشبورد تفاوت خاصی را با سایر محصولات ایرانی بازتاب نمی‌دهد. اندکی بعید به نظر می‌رسد که نوع طراحی فضای داخل کابین این خودرو تفاوت چندانی با خودروی دنا پلاس داشته باشد. با این حال امید می‌رود که طراحان این خودرو دستی به سر و روی آن بکشند و حداقل برخی جزییات ظاهری ریز را نسبت به سایر محصولات دنا تغییر دهند.

در مجموع از همین حالا می‌توان نسبت به این موضوع خاطرجمع بود که عمده تفات‌های دنا اتوماتیک با دنا توربو پلاس در مشخصات ظاهری این دو خودرو نمود نخواهد یافت.

خودروی دنا اتوماتیک

قیمت خودروی دنا اتوماتیک

در زمان معرفی خودروی دنا اتوماتیک اعلام شد که این خودرو قرار است با قیمتی حدود ۶۵ میلیون تومان به بازار عرضه شود. این در حالی است که در آن زمان قیمت خودروی دنا پلاس توربو رقمی مابین ۵۳ میلیون تومان تا ۵۹ میلیون تومان بود. اما در حال حاضر و در لحظه‌ی نوشته شدن این مطلب نسخه‌ی صفر کیلومتر خودروی دنا پلاس توربو با قیمتی حدود ۱۱۹ میلیون تومان در بازار آزاد معامله می‌شود.

بر این اساس بعید به نظر می‌رسد که سران شرکت ایران خودرو بر سر قول خود باقی بمانند و خودروی دنا اتوماتیک را با همان قیمتی که وعده‌ داده‌ بودند به بازار عرضه کنند. چرا که هم اکنون دو خودروی دنا و دنا پلاس به ترتیب با متوسط قیمتی در حدود ۷۴ میلیون تومان و ۹۷ میلیون تومان در بازار آزاد خرید و فروش می‌شوند. به همین دلیل برای یافتن آگاهی از امکانات، قیمت و تاریخ عرضه‌ی دقیق مدل اتوماتیک خودروی دنا باید صبر و حوصله‌ی بیشتری به خرج داد.

 

 

خودروی دنا اتوماتیک

 

منبع: setare.com

مطالب از سراسروب

درباره معصومه ولایتی

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

آموزش وردپرس | قالب وردپرس | افزونه وردپرس