درد دست چپ با بیماری قلبی مرتبط است؟

وبگردی آمانداسان-درد دست چپ علی الخصوص در نواحی بازو می تواند به دلایل بسیاری، اعم از کشیدگی عضله و یا حمله قلبی شدید، ایجاد شود. در حالی که همیشه ممکن نیست که بتوانید علت دقیق درد دست چپ را تعیین کنید، اما چندین ویژگی وجود دارد که با دانستن آن می توانید علت ریشه ای را بیابید و قبل از آن که دیر شود اقدام کنید.

 

 

درد دست چپ با بیماری قلبی

 

 درد دست چپ علی الخصوص در نواحی بازو می تواند به دلایل بسیاری، اعم از کشیدگی عضله و یا حمله قلبی شدید، ایجاد شود. در حالی که همیشه ممکن نیست که بتوانید علت دقیق درد دست چپ را تعیین کنید، اما چندین ویژگی وجود دارد که با دانستن آن می توانید علت ریشه ای را بیابید و قبل از آن که دیر شود اقدام کنید. ما در ادامه به شما خواهیم گفت که کدامیک از انواع درد بازو و درد دست چپ به بیماری های قلبی مرتبط است و باید جدی گرفته شوند.

درد دست چپ و قفسه سینه

ترکیبی از درد یا سنگینی در قفسه سینه و درد دست چپ مخصوصا در قسمت بازو، نیاز به درمان و پیگیری سریع دارد. در این شرایط حتما به پزشک مراجعه کنید تا جدی بودن علت را بررسی نمایید. در برخی از موارد مانند وقتی که یک جوان ۲۰ ساله در بازی فوتبال با قفسه سینه به زمین برخورد کند، بسیار بعید است که درد دست چپ و درد قفسه سینه جدی باشد. زیرا در این شرایط یک علت زمینه وجود داشته و فرد بیمار تنها ۲۰ سال دارد. سن کم در صورتی که سابقه خانوادگی وجود نداشته باشد معمولا باعث ایجاد سکته قلبی نخواهد شد.

 

دیگر نشانه های درد دست چپ و ارتباط آن با بیماری قلبی

علائم مربوط به بیماری ها و حملات قلبی، گاهی اوقات واضح نیستند. به این ترتیب برخی از افرادی که بیماری قلبی شدید دارند، هرگز ناراحتی قفسه سینه را تجربه نکرده اند. حتی ممکن است این افراد بارها سکته قلبی کرده باشند. درد قفسه سینه و درد دست چپ که مربوط به حمله قلبی است، در صورت وجود به قدری شدید است که شما احساس می کنید یک فیل بر روی قفسه سینه یا قسمت چپ نیم تنه بالایی بدنتان، نشسته است. گاهی اوقات علائم مبهم بیشتری نیز مانند تنگی نفس، تهوع، سوء هاضمه، سرگیجه، تعریق غیر معمول و یا تپش قلب رخ می دهد. اگر درد دست چپ همراه هر یک از این علائم بود، احتمالا نشان از یک مشکل قلبی است.

درد در بازوی چپ که با فشار یا حرکت دست بدتر می شود، به طور معمول کمتر احتمال دارد به قلب مربوط باشد. فعالیت های ساده، مانند بلند کردن وزنه و یا حرکت دادن مبلمان سنگین، می توانید فشار یا التهاب در عضلات بازو یا مفاصل ایجاد کند. درد دست چپ همراه با این نوع از صدمات، اغلب می تواند با حرکت های ساده بدتر شوند. مثلا اگر فشار کوچکی به بازو وارد کنید درد شدیدتر می شود. درد بازو چپ همچنین می تواند توسط تحت فشار قرار گرفتن عصب در گردن ایجاد شود. این درد معمولا با تکان دادن گردن به اطراف بدتر می شود. دردی مربوط به قلب است که به وسیله حرکت بازوی ها ایجاد نمی شود و دائما احساس می شود.

 

درد مداوم بازوی چپ

اگر درد بازوی چپ برای یک مدت طولانی ادامه داشت، به احتمال کم به یک مشکل قلبی ارتباط دارد. شرایطی مانند التهاب تاندون روتاتور کاف و آرتریت ممکن است برای ماه ها یا حتی سال باقی بماند، و احتمال ارتباط با بیماری های قلبی بسیار بعید است. در انتهای دیگر این طیف، تیر کشیدن و درد تیز و شدید در بازوی هم کمتر احتمال دارد به بیماری های قلبی مربوط باشد، به خصوص اگر به وسیله حرکت بازو یا گردن ایجاد می شود.

علل درد دست چپ

    آنژین
    آسیب به شبکه بازویی
    شکستگی بازو
    شکستگی مچ دست
    اماس کیسه های مفصلی
    سندرم تونل کارپ
    فتق دیسک گردن
    جابه جایی آرنج
    سکته
    تحت فشار بودن عصب
    آرتریت روماتوئید
    آسیب روتاتور کاف
    رگ به رگ شدن
    التهاب تاندون
    بیماری آرنج تنیس بازان
    نشانگان خروجی قفسه سینه یا توراسیک اوت لت سندرم

چند نکته مهم در مورد درد دست چپ

    درد بازوی چپ که با فعالیت هایی که ضربان قلب را بالا می برد، بدتر شده، و با استراحت بهبود می یابد، بدون درنگ نیاز به بررسی و مراجعه به پزشک دارد. این حالت ممکن است نشانه ای از بیماری های قلبی باشد به خصوص اگر درد عمیق است و بازو به لمس حساس شده است.
    درد دست چپ که به طور ناگهانی و در زمان استراحت، مانند زمانی که در حال تماشای تلویزیون هستید، رخ می دهد، می تواند بیماری قلبی ناپایدار باشد.
    در نهایت، اگر درد دست چپ با هر ترکیبی از درد قفسه سینه، تهوع، استفراغ، سرگیجه، تنگی نفس، عرق کردن غیر معمول، نفخ شکم، سرفه یا خس خس سینه همراه است، به پزشک مراجعه کنید.

درد دست چپ با بیماری قلبی

منبع بهداشت نیوز

مطالب از سراسروب

درباره رامین مهدی پور

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

آموزش وردپرس | قالب وردپرس | افزونه وردپرس