دریاچه ای که پرندگان را سنگ می کند

وبگردی آمانداسان- دریاچه ناترون در تانزانیا یکی از بی سرو صداترین دریاچه های آفریقا است اما از این دریاچه تصاویری به ثبت رسیده که در نوع خود بسیار عجیب است، تصور کنید پرنده های زنده ای برروی دریاچه ای زندگی کنند و بعد از مدتی ناگهان تبدیل به سنگ شوند این خاصیت دریاچه عجیبی است که می خواهیم درباره آن صحبت کنیم.

دریاچه ناترون دریاچه ای کم عمق است که می تواند برای کسانی که به آن عات ندارند بسیار خطرناک باشد، آب قلیایی این دریاچه ph ی به اندازه ۱۰٫۵ دارد و آنقدر سوزاننده است که می تواند چشم و پوست حیواناتی که به آن شرایط وفق ندارد را بسوزاند، خاصیت قلیایی این آب از سدیم کربنات و دیگر مواد معدنی ای است که از تپه های اطراف به داخل این دریاچه می ریزند، و ته نشین شدن سدیم کربنات که زمانی در مومیایی های مصری از آن استفاده می شد نوعی ماده نگهدارنده برای لاشه آن حیوانات بدشانسی است که در آب های دریاچه ناترون می میرند. شاید خیلی ها فکر کنند که در آفریقا دریاچه ای وجود دارد که هر موجود زنده ای که نزدیک آن می شود را می کشد و می تواند هر حیوانی که داخل آن می شود را سریع تبدیل به سنگ کند اما این تصور غلطی است که توسط رسانه ها ایجاد شده است، پروسه سنگ شدن به طور ناگهانی اتفاق نمی افتد و برای این اتفاق مدت زمانی لازم است، اما برخی از موجودات می توانند راحت خود را با شرایط دریاچه سازگار کنند بدون اینکه هیچ آسیبی ببینند.

دریاچه ای که پرندگان را سنگ می کند

 

رنگ قرمز این دریاچه از آن منظره طبیعی منحصربفرد و زیبا ساخته است، و این رنگ فقط با دریاچه لگونا کلورادا در بولیوی قابل مقایسه است، رنگ آن بین نارنجی، قرمز و صورتی تغییر می کند و از باکتری ها و دیگر میکروب ها بوجود می آید، جای تعجب بسیار است که در این دریاچه فلامینگوهای زیادی زندگی می کنند و علی رغم آب قلیایی آن از جلبک های قرمز این دریاچه تغذیه می کنند این محل برای آن ها مکان تخم گذاری امنی به حساب می آید چون هیچ حیوان درنده ای به این مکان نمی آید، در فصل جفت گیری، بیش از دو میلیون فلامینگوی کوچک از این دریاچه کم عمق برای جفت گیری استفاده می کنند.

اگر به بازدید از این دریاچه بروید در این محل می توانید دشت ها، صخره های دیوار مانند و کوه های آتشفشان زیادی ببینید، در ماه های بارانی از نوامبر تا می عصرها رعدو برق های زیادی در این محل زده می شود و آب آن در تمام طول سال گرم است. دریاچه ناترون یکی از دو دریاچه قلیایی شرق آفریقا است و هر دو از دریاچه های کشنده ای هستند که آب آن ها به هیچ دریاچه یا رودخانه ای نمی ریزد و از چشمه های آب گرم و رودخانه های کوچک تغذیه می شوند. به عنوان یک دریاچه کم عمق که در آب و هوای گرم قرار دارد دمای آن می تواند به ۴۱ درجه سیلسیوس برسد. آرامش دریاچه ناترون و جمعیت فلامینگوی آن با پیشنهاد راه اندازی نیروگاه برق آبی بر روی رودخانه ایواسو مورد تهدید قرار گرفته است چون ایواسو رودخانه اصلی تغذیه کننده این دریاچه است، دور افتاده بودن این دریاچه که حتی تا سال ۱۹۵۴ توسط اروپایی ها کشف نشده بود باعث شده که هیچ حمایتی از آن و جمعیت فلامینگوی آن نشود.

 

 

 

دریاچه ای که پرندگان را سنگ می کند

 

 

منبع: sorayya.net

مطالب از سراسروب

درباره معصومه ولایتی

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

آموزش وردپرس | قالب وردپرس | افزونه وردپرس