دعای مضطر

وبگردی آمانداسان- یکی از شرایط دعا اینست که انسان به کلی چشم از عالم اسباب برگیرد و تمام قلب و روحش را در اختیار خدا قرار دهد و همه چیز را از او بداند…

دعای مضطر

در آیه‌ی ۶۲ سوره نمل آمده است:

«أَمَّنْ یُجیبُ الْمُضْطَرَّ إِذا دَعاهُ وَ یَکْشِفُ السُّوءَ وَ یَجْعَلُکُمْ خُلَفاءَ الْأَرْضِ أَ إِلهٌ مَعَ اللَّهِ قَلیلاً ما تَذَکَّرُونَ»

ترجمه: «جز خدا کیست که دعاى درمانده واقعى را اجابت کند و بلاء را رفع نماید و شما را خلفاى زمین قرار دهد؟»

در این آیه، سخن از حل مشکلات، شکستن بن بست‌ها و اجابت دعا از سوی خداوند به میان آمده است. در آن هنگام تمام درهای عالم اسباب به روی انسان بسته می‌شود و کارد به استخوانش می‌رسد و آدمی از هر نظر درمانده و مضطر می‌گردد، تنها کسی که می‌تواند قفل مشکلات را بگشاید و بن‌بست‌ها را برطرف کند و نور امید را در دل ها بپاشد و درهای رحمت را به روی انسان‌های درمانده باز کند، تنها ذات پاک اوست و نه غیر او.

گرچه خداوند دعای همه را هرگاه شرایطش جمع باشد اجابت می‌کند در این آیه به ویژه بر کلمه‌ی مضطر تکیه شده است؛ به این دلیل که یکی از شرایط دعا اینست که انسان به کلی چشم از عالم اسباب برگیرد و تمام قلب و روحش را در اختیار خدا قرار دهد و همه چیز را از او بداند و حل هر مشکلی را به دست او ببیند و این درک و دید در حال اضطرار دست می‌دهد.

دعای مضطر

درست است که عالم، عالم اسباب است و مؤمن نهایت تلاش و کوشش خود ر در این زمینه به کار می‌گیرد. ولی هرگز در جهان اسباب گم نمی‌شود و همه را از برکت ذات پاک او می‌بیند.

این مرحله مهم‌ترین شرط اجابت دعاست. در بعضی از روایات این آیه به قیام حضرت مهدی(عج) تفسیرشده است.

در حدیثی از امام صادق(ع) می‌خوانیم: این آیه در مورد مهدی آل محمد نازل شده است. به خدا سوگند مضطر اوست. هنگامی که در مقام ابراهیم دو روکعت نماز به جا می‌آورد و دست به درگاه خداوند متعال برمی‌دارد، دعای او را اجابت می‌کند ناراحتی ها را برطرف می‌سازد و او را خلیفه‌ی روی رمین قرار می‌دهد.

البته آیه مفهوم گسترده دارد که یکی از مصداق‌های روشن آن وجود حضرت مهدی(عج) است که در زمانی که همه جا را فساد فرا گرفته و بشریت در بن‌بست سختی قرار گرفته و حالت اضطرار در کل عالم نمایان شده، او در مقدس‌ترین نقطه‌ی روی زمین دست به دعا بر می‌دارد و تقاضای برطرف شدن سختی‌ها را می‌کند و خداوند این دعا را سرآغاز انقلاب مقدس جهانی او قرار می‌دهد و به مصداق ویجعلکم خلفاء الارض او و یارانش را جانشینان روی زمین می‌کند.

 

منابع:

قرآن کریم

تفسیر نمونه

 

دعای مضطر

حکایت

در بعضی کتب معتبره نقل شده که روزی زنی بچه شیرخوارش را در بغل گرفته از روی پلی که به روی شط آب بود می گذشت ناگاه بر اثر ازدحام جمعیت به زمین می افتد و بچه اش در شط آب می افتد، فریاد می زند مسلمانان به فریادم برسید و قنداقه بچه به روی آب به حرکت آب می رفته و مادر دنبالش ناله می کرد و به مردم استغاثه می نمود تا به جایی رسید که مقداری از آب شط وارد قسمتی می شد که برای گردش سنگ آسیا تهیه دیده بودند.

تصادفاً بچه هم وارد این قسمت شد، مادر دید الآن بچه اش همراه آب به زیر سنگ آسیا رفته و متلاشی می شود و یقین کرد که دیگر کسی نمی تواند بچه را نجات دهد، آن لحظه که نزدیک فرو رفتن بچه بود سر به آسمان کرد و گفت:  « خدا »

فوراً آب که به سرعت می رفت، متوقف شد و روی هم متراکم گردید تا مادر با دست خود بچه اش را برداشت و شکر الهی بجا آورد.

 

دعای مضطر

منابع: dana.ir

   hawzah.net

مطالب از سراسروب

درباره معصومه ولایتی

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

آموزش وردپرس | قالب وردپرس | افزونه وردپرس