دیدنی‌های کره زمین که از فضا قابل رویت می‌باشند

وبگردی آمانداسان-در سالیان اخیر این واقعیت که دیوار بزرگ چین از فضا قابل رویت است بسیار زبانزد شده.

اگر چه دیوار چین بسیار طولانی می‌باشد اما چندان پهنا ندارد و اینطور بنظر می‌رسد که بیش از حد با محیط اطراف در هم آمیخته است. با این وجود مکان‌های فراوانی روی کره زمین وجود دارد که از فضا قابل رویتند به خصوص زمانی که در مدار پایین زمین –جایی که ماهواره‌ها و ایستگاه‌های فضایی بین‌المللی (ISS) فعالیت می‌کنند- به آن‌ها بنگرید. در این مقاله سعی شده به برخی از این مکان‌ها اشاره شود، پس با ما همراه باشید.


دیدنی‌های کره زمین که از فضا قابل رویت می‌باشند

مرز بین هند و پاکستان

هیچ مکانی بهتر از فضا برای دیدن زیبایی‌های سیاره زمین و پیوند میان نژاد‌های مختلف بشر وجود ندارد. در مقابل بعضی اوقات حتی صدها کیلومتر نیز به اندازه کافی برای محو کردن زشتی‌ها و تفرقه‌های ایجاد شده بین هم‌دیگر فاصله دوری نیست، برای مثال مرز بین هند و پاکستان.
این دو کشور برای جلوگیری از حملات نظامی، ورود قاچانچیان و حرکات تروریستی، مرز بین خود را با نور‌افکن‌های مختلف روشن نگه می‌دارند. نور نارنجی رنگی که با امتداد ۲۹۰۰ کیلومتر به راحتی از ایستگاه‌های فضایی قابل رویت است. این مرز طیف وسیعی از سرزمین‌ها را پوشش می‌دهد (صحرا، روستاها و شهرستان‌ها) اما با این حال همیشه روشن است.
در طول دهه‌های گذشته مرز هند و پاکستان یکی از خطرناک‌ترین مکان‌های جهان بوده که دچار بی‌قانونی، خشونت و حملات هواپیماهای بدون سرنشین قرار گرفته است.


دیدنی‌های کره زمین که از فضا قابل رویت می‌باشند

تغییر فصل‌ها

کسانی که به اندازه کافی در ایستگاه‌های فضایی بمانند شانس پیگیری فصول سیاره زمین را بر اساس تغییرات توپوگرافی خواهند داشت. اما ما ساکنان زمین هم به لطف تصاویر ماهواره‌ای ناسا می‌توانیم از این تحولات جذاب باخبر شویم. هنگامی که تصاویر زمین در یک بازه زمانی به صورت انیمیشین با هم ترکیب شوند، می‌توان تغییرات یخ‌های قطبی، خشک و مرطوب بودن مناطق استوایی و رشد و مرگ پوشش گیاهی جهان را بررسی کرد. شاید جالب‌ توجه‌ترین نکته این باشد که یخ‌های قطبی هر ساله چقدر فروکش می‌کند و ذوب می‌شود. اگر داده‌ها را به عدد تبدیل کنیم، یخ دریای قطب شمال در میانگین ۱۵ میلیون کیلومتر مربع در سردترین ماه سال به نصف خود در فصل تابستان کاهش می‌یابد.


دیدنی‌های کره زمین که از فضا قابل رویت می‌باشند

کاهش جنگل‌ها

نگاهی از بالا به کره زمین‌ دید جامع‌تری نسبت به آنچه در حال روی دادن روی آن است به ما می‌دهد، برای مثال تغییرات پوشش‌ گیاهی و جنگل‌ها. با بررسی دقیق در بازه ۳۰-۴۰ ساله تصاویر ماهواره‌ لندست ۱ ناسا می‌توان به این نتیجه رسید که بخشی از جنگل‌های بارانی آمازون (مهم‌ترین منطقه تولید اکسیژن و ریه تنفسی زمین) تغییرات قابل توجهی داشته است. تصویر بالا یک رشته عکس در بازه بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۲ را نشان می‌دهد که در آن جنگل‌ها فقط به صورت پراکنده قابل مشاهده است. به طور کلی از سال ۱۹۸۰ تا کنون بیش از ۳۶۰۰۰۰ کیلومتر مربع از جنگل‌های آمازون به دلیل قطع درختان برای جاده سازی، کشاورزی و سایز امور از بین رفته است.


دیدنی‌های کره زمین که از فضا قابل رویت می‌باشند

توفان شن

سه دلیل عمده تشکیل توفان شن را می‌توان باد، شن و خشکسالی دانست. وقتی تمامی این موارد با هم ترکیب می‌شود توفان شنی به وجود می‌آید که با سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت هر چیز اعم از شن و ماسه و خاک و سند بلاست که در مسیر باشد را با خود ترکیب می‌کند. این توفان گاهی می‌تواند آنقدر بزرگ شود که حتی توجه ایستگاه‌های فضایی بین‌المللی را نیز معطوف خود کند. به عنوان مثال تصویر بالا توسط یکی از همین فضانوردان شکار شده است. در آن یک توفان سهمگین شن نشان داده شده که از خاک مصر عبور کرده و در حال پیمایش به سمت دریای سرخ است.
توفان شن معمولا در سواحل آفریقا، چین و صحراها که وزش باد توانایی جابه‌جایی مواد را تا هزاران کیلومتر داشته باشد به وقوع می‌پیوندد. در حالی که معمولا توفان شن به ویرانی ساختمان‌ها، مردم و حیوانات می‌انجامد ولی برای ارائه مواد معدنی و مغذی به پوشش‌های گیاهی مثل آمازون بسیار مفید است.

دیدنی‌های کره زمین که از فضا قابل رویت می‌باشند

 

منبع  عجایب جهان

مطالب از سراسروب

درباره رامین مهدی پور

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

آموزش وردپرس | قالب وردپرس | افزونه وردپرس