شناسایی درخشان ترین و قدیمی ترین اختروش جهان

وبگردی آمانداسان- محققان موفق به شناسایی یک اختروش بسیار درخشان و روشن شده اند که تاریخچه حضور آن در عالم به ۸۰۰ میلیون سال بعد از انفجار بزرگ یا بیگ بنگ بازمی گردد.

محققان موفق به شناسایی یک اختروش بسیار درخشان و روشن شده اند که تاریخچه حضور آن در عالم به ۸۰۰ میلیون سال بعد از انفجار بزرگ یا بیگ بنگ بازمی گردد.

شناسایی درخشان ترین و قدیمی ترین اختروش جهان

این اختروش درخشان ترین ماده کشف شده در ابتدای شکل گیری جهان توصیف شده است. بر اساس برآوردها عمر این اختروش به ۱۳ میلیارد سال می رسد.

اختروش یک هستهٔ فعال به شدت نورانی و دوردست است که وابسته به یک کهکشان جوان است. اختروش ها در ردهٔ یک گروه از اشیا به نام هسته کهکشانی فعال قرار می گیرند وبر اموری مانند سرعت چرخش کره زمین تاثیر می گذارند.

گروهی از پژوهشگران موسسه علوم کارنگی در کالیفرنیا برای اولین بار موفق به شناسایی موقعیت و ویژگی های این اختروش شده اند. این دستاورد علمی زمینه را برای درک نحوه شکل گیری جهان در فاصله ای کوتاه از رویداد بیگ بنگ به وجود می آورد.

اولین اختروش ها حدود ۵۰ سال قبل در قلب چند کهکشان شناسایی شدند. اختروش ها حاوی مقدار زیادی گاز و گرد و غبار هستند و با سرعت بالایی حرکت می کنند. شناسایی اختروش جدید با استفاده از یک تلسکوپ ۶٫۵ متری در رصدخانه Las Campanas شیلی صورت گرفته است.

 

شناسایی درخشان ترین و قدیمی ترین اختروش جهان

 

 

 

منبع: farsnews.com

مطالب از سراسروب

درباره معصومه ولایتی

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

آموزش وردپرس | قالب وردپرس | افزونه وردپرس