طبقه سوم برج ایفل فرانسه و آپارتمان مخفی

وبگردی آمانداسان-برج ایفل که امروزه به نماد پاریس تبدیل شده است را میتوان یکی از شگفتی های معماری دانست.

طبقه سوم برج ایفل فرانسه

این برج که در سال ۱۸۸۹ ساخته شد, قرار بود پس از ۲۰ سال از بین برده شود اما هنوز هم پس از حدود ۱۲۶ سال پا برجا است. اما چیزی که خیلی از افراد از آن آگاه نیستند, وجود یک آپارتمان کوچک در بالای برج ایفل است که معمار اصلی آن, Gustave Eiffel , برای خود ساخته بود.

طبقه سوم برج ایفل فرانسه

برج ایفل دارای سه طبقه است که تنها چندسال هست  که طبقه سوم آن برای بازدید عمومی باز شد. از همین رو عکسهای این آپارتمان مخفی به تازگی در اینترنت پخش شده است.

این آپارتمان کوچک کاملا توسط وسایل رایج در قرن ۱۹ ام در پاریس تزئین و مبلمان شده است: یک تخت کوچک, فرش و موکتهای قدیمی, کابینتهای چوبی و کاغذ دیواری مخصوص آن دوران. به گفته یک نویسنده معروف فرانسوی, هنری جیرارد, برج ایفل “شیِ حسودی عمومی” است. این لغب نه برای شهرتی که معمار اصلی آن, گوستاوه ایفل, پس از ساختش بدست آورد است و نه برای ثروتی که از آن حاصل شد.

بلکه برای وجود همین آپارتمان کوچک انحصاری گوستاوه در بالای برج بود. طبق روایات زیادی, افراد متعددی پیشنهادهای مالی بسیار زیادی به گوستاوه دادند تا یک شب را در آپارتمان منحصر به فردش بگذرانند اما گوستاوه همیشه این آپارتمان را برای خود نگه داشت و تنها مهمانان ویژه ی خود را به آنجا دعوت میکرد.

به عنوان مثال توماس ادیسون جزو یکی از افرادی بود که توسط گوستاوه به این آپارتمان دعوت شد. به همین دلیل امروزه مجسمه واکسی از گوستاوه به همراه دخترش و توماس ادیسون را میتوان در این آپارتمان در بالای برج ایفل دید که به نمایش عموم قرار گرفته است.

در تصویر زیر مجسمه واکسی گوستاوه ایفل را در سمت راست و توماس ادیسون را در سمت چپ  میبینید.

طبقه سوم برج ایفل فرانسه

طبقه سوم برج ایفل فرانسه

 

 

منبع سیویلتکت دات کام

مطالب از سراسروب

درباره رامین مهدی پور

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

آموزش وردپرس | قالب وردپرس | افزونه وردپرس