مکان های ممنوعه جهان

وبگردی آمانداسان-سیاره شگفت‌انگیز ما عجایب زیادی دارد که هنوز کشف نشده‌اند با این حال مکان‌هایی در جهان ما وجود دارد که بیش از حد خطرناک، محافظت‌شده یا خاص هستند و دیدن آنها ممکن نیست.

 

 

 

 

بازدید از مکان‌های خاص کره زمین حتی برای باتجربه‌ترین مسافران و گردشگران نیز ممنوع است وارتباط این مکان‌های خاص به طور کامل با دنیای خارجی قطع شده است.

۱٫ جزیره آتشفشانی هرد، استرالیا

مکان های ممنوعه جهان

این جزیره آتشفشانی یکی از مناطق خارجی استرالیا است و مساحت آن تقریبا دو سوم مسافت بین ماداگاسکار و قطب جنوب است. این جزیره که یکی از متروکه‌ترین مکان‌های دنیا به شمار می‌رود، کوهستانی است و ۴۱ یخچال طبیعی دارد. همچنین خانه حیواناتی از جمله پنگوئن، خوک آبی و پرندگان دریایی است.

در سال ۲۰۰۰، محققان دانشگاه هاوایی دریافتند که جریانی از گدازه به اندازه دو کیلومتر در حال ریزش از سمت جنوب غربی یکی از قله‌های همیشه فعال این جزیره آتشفشانی است.

علاوه بر آتشفشان و خطرات آن، آب و هوا در این جزیره به‌شدت خطرناک است. همچنین نزدیک‌ترین مکان به این جزیره در فاصله یک سفر دریایی دو هفته‌ای قرار دارد که این امر این جزیره را به یکی از خطرناک‌ترین و سخت‌ترین مکان‌های دنیا تبدیل می‌کند.

۲٫ جزیره مار، برزیل

مکان های ممنوعه جهان

جزیره مار یک جزیره ۴۳ هکتاری است که در خط ساحلی برزیل قرار دارد. این جزیره که در فاصله نه چندان دوری از ساحل سائوپولو قرار دارد، خانه یکی از مرگبارترین گونه مار به نام افعی طلایی در جهان است. بیش از ۴۰۰۰ افعی طلایی در جزیره مار وجود دارد اما افراد محلی می‌گویند به ازای هر پنج مترمربع یک مار در این جزیره وجود دارد.

دولت برزیل هرگونه رفت و آمد به این جزیره را ممنوع اعلام کرده‌اند و تنها هر چند سال یک بار گروهی از دانشمندان برای مطالعه این مارها به این سرزمین مرگبار فرستاده می‌شوند.

۳٫ جزیره نگهبان شمالی، جزایر اندامان

مکان های ممنوعه جهان

این جزیره جنگلی کوچک در ساحل بنگال قرار دارد و به طور کامل توسط صخره‌های مرجانی محاصره شده است. به همین دلیل هم رفت و آمد با قایق به این جزیره بسیار سخت است. با این حال غیرقابل دسترس بودن دلیل اصلی ممنوعه بودن این جزیره نبود.

جمعیت کوچکی از مردم بومی دراین جزیره زندگی می‌کنند که «سنتینلس» نام دارد که از برقراری هرگونه ارتباط با دنیای خارجی اجتناب می‌کنند. این مردم در میان آخرین جوامع دنیاست که تمدن امروزی تاثیری روی آنها نگذاشته است. در سال ۲۰۰۸، قایق دو ماهیگیر بیش از حد به این جزیره نزدیک شد که منجر به کشته شدن این دو توسط این قبیله شد.

۴٫ غارهای لاسکاوکس، فرانسه

مکان های ممنوعه جهان

این مجموعه از غارها که در شمال غربی فرانسه قرار دارد، خانه یکی از معروف‌ترین غارنگاره‌های پارینه سنگی است که تا کنون کشف شده است. دانشمندان معتقدند این اثر هنری ۱۷۰۰۰ سال قدمت دارد. این غارنگاره تصاویری از حیوانات بزرگ را نشان می‌دهد که کشف فسیل‌های آنها در این مکان ثابت کرد که چنین حیواناتی در آن دوره در این منطقه زندگی می‌کردند.

این غارها در لیست مکان‌های میراث فرهنگی یونسکو نیز قرار دارد. از سال ۲۰۰۸، بعد از شیوع نوعی قارچ، این غارها به طور کامل به روی عموم بسته شد. تنها چند دانشمند اجازه ورود و خروج به این غارها را دارند تا نقاشی‌ها را مطالعه کنند.

۵٫ «پاوگلیا»، ایتالیا

مکان های ممنوعه جهان

این جزیره کوچک بین ونیز و لیدو در تالاب شمالی ایتالیا قرار دارد. این جزیره در طول تاریخ، خانه یک قلعه بوده، به عنوان محلی برای چک کردن کشتی‌ها استفاده شده، ایستگاه قرنطینه طاعون بوده است. از قرن گذشته نیز یک تیمارستان در آن قرار دارد. در سال ۱۹۶۸، تیمارستان روانی بسته شد و از آن پس این جزیره متروکه شد.

جای تعجب نیست که پاوگلیا به عنوان یکی از شبح‌زده‌ترین مکان‌های جهان شناخته می‌شود. طبق شایعات، روح قربانیان طاعون، جنگ و پزشک قاتل در این زمین‌های فرسوده سرگردان است. دولت ایتالیا از سال ۲۰۱۴ این جزیره را برای اجاره دراز مدت لیست کرده است.

۶٫ آرشیو رازهای واتیکان، واتیکان سیتی، ایتالیا

مکان های ممنوعه جهان

آرشیو رازهای واتیکان زیر دیوارهای شهر واتیکان دفن شده است که تاریخچه فعالیت سریر مقدس (اسقف‌نشین کلیسای کاتولیک)، اسناد مذهبی، اسناد دولتی، کتاب‌های حساب‌داری پاپ و سایر مکاتبات رسمی در آن قرار دارد. قدمت برخی از این استاد به قرن هشتم میلادی نیز می‌رسد.

همچنین نامه‌هایی از اشخاص مهم در آرشیو رازهای واتیکان وجود دارد: نامه‌هایی از میکل آنژ، نامه‌ای از ملکه ماری از اسکاتلند قبل از اعدام شدنش نوشته است و نامه‌ای از شاه هنری هشتم برای لغو ازدواج.

این آرشیو اموال رسمی پاپ فعلی محسوب می‌شود و تخمین زده می‌شود که بیش از ۳۵ هزار اقلام را دربرگیرد. به جز چند خدمه که مسئولیت نگهداری از این آرشیو را برعهده دارند، دسترسی به آنها تنها برای دانشمندان واجدالشرایط از موسسات عالی و تحقیقاتی ممکن است.

۷٫ معبد مقدس ایسی، ژاپن

مکان های ممنوعه جهان

معبد ایسی که در شهر «یوج‌تاچی» در استان می ژاپن قرار دارند، مجموعه‌ای از معبد شینتو (مذهب ارواح پرستی در ژاپن) است که به افتخار الهه «آماتراسو اومیکامی» ساخته شده است. این معبد شامل دو معبد اصلی و تقریبا ۱۲۵ معبد فرعی می‌شود.

باوجود این که گفته می‌شود محل ساخت این معبد به قرن سوم میلادی بازمی‌گردد اما ساختار این معبد هر ۲۰ سال یک بارتخریب می‌شده و دوباره از نو ساخته می‌‌شده است. تخریب و نوسازی این معبد که آخرین بار در سال ۲۰۱۳ اتفاق افتاد، مطابق با باورهای شینتو درخصوص مرگ و بازتجدید است.

دسترسی به این معبد تنها برای کاهنان بلند رتبه که عضوی از خاندان سلطنتی ژاپن هستند، ممکن است.

۸٫ منطقه ۵۱، ایالت نوادا

اخبار,اخبارگوناگون,10 مکان ممنوعه جهان

هیچ لیستی از مناطق ممنوعه بدون منطقه ۵۱ کامل نمی‌شود. منطقه ۵۱ لقبی است که به یکی از مقرهای نیروهای هوایی آمریکا، مقر نیروی هوایی ادواردز، در نوادای جنوبی داده شده است. این تسهیلات به صورت سری فعالیت می‌کند؛ برای سال‌ها گمان می‌شد که این مرکز مکانی برای آزمایش هواپیماها و سلاح‌ها باشد.

یکی از نظریه‌های محبوب این است که دولت آمریکا یک سفینه فضایی سقوط کرده و سرنشینانش را در منطقه ۵۱ نگه داشته است. دسترسی به منطقه ۵۱ کاملا ممنوع است، به استثنای پرسنل اطلاعاتی و نظامی خاص. حتی عبور از منطقه هوایی این محل نیز ممنوع است.

۹٫ معبد امپراطور «گین شی هوانگ»، چین

اخبار,اخبارگوناگون,10 مکان ممنوعه جهان

این معبد متعلق به اولین امپراطور چین، گین شی هوانگ، است که ۲۱۰ سال قبل از میلاد مسیح از دنیا رفت و در زیر تپه‌ای در چین مرکزی دفن شد. این آرامگاه شامل شبکه پیچیده‌ای از غارهای زیرزمینی می‌شود که پر از اشیایی برای زندگی پس از مرگ امپراطور است که شامل مجسمه‌های سفالی از خانواده امپراطور، سربازان، خدمه و اسب‌ها می‌شود. این مجموعه با نام ارتش فسیلی شناخته می‌شود.

ارتش سفالی در سال ۱۹۷۴ در شانسی چین کشف شد. این ارتش در گودال‌هایی در نزدیکی قبر امپراطور «گین شی هوانگ» پیدا شده است. مردم در آن زمان معتقد بودند که این ارتش از امپراطور در زندگی بعدی محافظت می‌کند. دانشمندان تخمین می‌زنند که بیش از ۸ هزار سرباز، ۱۳۰ ارابه و ۶۷۰ اسب در این گودال‌ها وجود دارد.

تاکنون ۲ هزار مجسمه از این کشف شده است که هر کدام از آنها منحصربه‌فرد هستند. احتمالا دولت چین هرگز اجازه نقش قبر امپراطور را ندهد چراکه برای آئین‌ تدفین باستانی احترام ویژه‌ای قائل هستند.

۱۰٫ خزانه جهانی بذر سوالبارد، نروژ

اخبار,اخبارگوناگون,10 مکان ممنوعه جهان

خزانه جهانی بذر سوالبارد یک بانک جامع بذر و تسهیلات ذخیرخ‌سازی در جزیره «اسپیتسبرگن» در نروژ قرار گرفته است. این خزانه در ماه فوریه ۲۰۰۸ شروع به کار کرد و تاکنون حدود ۸۴۰ هزار نمونه از ۴۰۰۰ گونه متخلف دانه و بذر از سراسر جهان جمع‌آوری کرده است.

ایده ساخت بانک بذر این است که در صورت وقوع یک رویداد جهانی یا منطقه‌ای، یک شبکه پشتیبانی در اختیار داشته باشیم. این خزانه مانند یک گاوصندوق بزرگ عمل می‌کند که به سازمان‌ها و دولت‌ها اجازه می‌دهد بذرهای خود را در آن به امانت بگذارند تا از آنها محافظت شود و تنها خودشان به آن دسترسی داشته باشند.

سیستم امنیتی این خزانه جهانی بذر سوالبارد بسیار پیشرفته است و تنها چند نفر از کارکنان اجازه دسترسی به آن را دارند.

 

 

مکان های ممنوعه جهان

منبع بیتوته

مطالب از سراسروب

درباره رامین مهدی پور

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

آموزش وردپرس | قالب وردپرس | افزونه وردپرس