نیسان تیانا

وبگردی آمانداسان- نیسان تیانا از جمله محصولات شرکت ژاپنی نیسان به شمار می‌رود که بخت حضور در بازار ایران را یافته است. نیسان تیانا یک خودروی سواری جادار و خانوادگی است که حدود شش سال قبل توانست لقب باکیفیت ترین خودروی حاضر در بازار ایران را به خود اختصاص دهد. وظیفه‌ی عرضه‌ی این خودرو در بازار ایران را شرکت پارس خودرو بر عهده داشته است.

 نیسان تیانا

نیسان تیانا که یک خودروی سواری سایز متوسط به شمار می‌رود اکنون حدود ۱۵ سال عمر دارد. نام این خودرو از یک روستای کوچک در کشور ایتالیا انتخاب شده است. این خودرو ابتدا در زادگاه خود یعنی کشور ژاپن عرضه شد و در طول نسل نخست نیز بیشتر در همین کشور عرض اندام نمود. البته سایر کشورهای آسیایی هم خیلی زود توانستند بخت ملاقات با این خودرو را بیابند. حدود پنج سال بعد با ساخته شدن نسل دوم آن در سال ۲۰۰۸ میلادی، موفقیت‌های این خودرو شکل گسترده‌تری به خود گرفت.

تا کنون حدود سه نسل از این خودرو از خط تولید شرکت ژاپنی نیسان بیرون آمده است و روند تولیدش همچنان ادامه دارد. در سال ۱۳۸۹ خورشیدی، نیسان تیانا توانست حضور در بازار ایران را هم تجربه کند. با این حال حضور این خودرو در کشور ما تنها سه سال به درازا انجامید.

نیسان تیانا

پس از آغاز تحریم‌های اقتصادی بر علیه ایران خودروی نیسان تیانا دیگر وارد کشور نشد و خط مونتاژ آن نیز تعطیل گردید. امری که تا همین امروز هم ادامه داشته است. به این ترتیب شرکت پارس خودرو نتوانست موفقیتی که با عرضه نمودن خودروی ماکسیما در بازار ایران تجربه کرده بود را بار دیگر با تیانا تکرار کند.

مدل موجود از خودروی تیانا در بازار ایران به نسل دوم این محصول تعلق دارد و در قالب دو تیپ XL و XV در بازار خودروی ایران حضور یافته است. این دو تیپ از نظر مشخصات فنی و توان موتور تفاوت ویژه‌ای با یکدیگر ندارند. با این حال امکانات و قابلیت‌های موجود در تیپ XV این خودرو بیشتر و متنوع‌تر از تیپ XL آن است. با این توضیحات بهتر است به بررسی مشخصات فنی خودروی نیسان تیانا بپردازیم.

 نیسان تیانا

مشخصات فنی خودروی نیسان تیانا

این خودرو از همان پلتفرمی استفاده می‌کند که در خودروی ماکسیما و آلتیما به کار رفته است. البته از این پلتفرم علاوه بر خودروهای نیسان در برخی محصولات شرکت رنو نظیر خودروی رنو لاگونا نیز استفاده شده است.

این خودرو از وجود یک موتور بنزین سوز ۶ سیلندر و ۱۶ سوپاپ بهره می‌برد. موتور به کار رفته در آن از گنجایشی برابر با ۲۴۹۶ سی‌سی برخوردار است و توان حرکتی این خودروی ۵ سرنشین را فراهم می‌کند. حداکثر توان خروجی این موتور رقمی معادل ۱۸۲ اسب بخار با احتساب ۶۰۰۰ دور در دقیقه است و حداکثر گشتاور تولیدی آن نیز حدود ۲۲۸ نیوتن‌متر با احتساب ۴۴۰۰ دور در دقیقه براورد می‌شود.

خودروی نیسان تیانا از وجود یک جعبه دنده‌ی خودکار مدل CVT Xtronic بهره می‌برد. شاید اگر این خودرو به یک جعبه دنده‌ی مدل دستی مجهز بود می‌توانست شتاب بهینه‌تری را برای سرنشینان خود فراهم نماید. با این حال شتاب صفر تا صد این خودرو برای یک اتومبیل سواری نسبتا تنومند که از وزنی در حدود ۱٫۵ تن برخوردار است مناسب به نظر می‌رسد. در هر حال می‌توان جعبه دنده‌ی به کار رفته و کیفیت و عملکرد آن را به عنوان یکی از نقاط ضعف این خودرو در نظر گرفت.

مشخصات نیسان تیانا

خودروی نیسان تیانا قادر است در مدت زمانی حدود ۹٫۶ ثانیه از حالت سکون و سرعت صفر به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت دست یابد. اگرچه شتاب ابتدایی این خودرو به دلیل برخورداری از جعبه دنده‌ی خودکار چندان قابل توجه نیست، اما در سرعت‌های بالاتر این کاستی تا حدی جبران شده و شتاب خودرو متعادل می‌گردد.

حداکثر سرعت قابل دست‌یابی توسط این خودرو نیز حدود ۲۰۰ کیلومتر در ساعت است. البته در برخی از آزمایش‌های اختصاصی سرعت، حتی رقم ۲۱۰ کیلومتر در ساعت نیز برای این خودرو به ثبت رسیده است. در مجموع عملکرد موتور به کار رفته در خودروی تیانا متوسط ارزیابی می‌شود و نمی‌توان به آن نمره‌ی بسیار بالایی داد. در عوض هندلینگ این خودرو بسیار خوب بوده و کیفیت قطعات به کار رفته در درون کاپوت آن نیز کاملا مناسب به نظر می‌رسد.

استاندارد آلایندگی خودروی نیسان تیانا در حالت یورو ۴ تعریف شده است. همچنین این خودرو از نظر متوسط میزان مصرف سوخت نیز عملکرد چندان خیره کننده‌ای ندارد. میزان مصرف سوخت این خودرو در حالت چرخه‌ی ترکیبی به طور متوسط رقم ۹٫۴ لیتر به ازای پیمودن هر ۱۰۰ کیلومتر مسافت ارزیابی می‌شود. سایر مشخصات فنی مهم این خودرو را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

مشخصات فنی خودروی نیسان تیانا

تعداد سرنشین خودرو

۵ نفر

طول خودرو

۴۸۵۰ میلی متر  

عرض خودرو

۱۷۹۵ میلی متر  

ارتفاع خودرو

۱۴۸۵ میلی متر

فاصله‌ی موجود میان دو محور خودرو

۲۷۷۵ میلی متر

وزن خودرو در تیپ XL

۱۵۲۳ کیلوگرم

وزن خودرو در تیپ XV

۱۵۳۳ کیلوگرم

نوع موتور خودرو

بنزین سوز

تعداد سیلندر 

۶ سیلندر

تعداد سوپاپ 

۲۴ سوپاپ

گنجایش موتور خودرو 

۲۴۹۶ سی سی

حداکثر توان خروجی موتور خودرو

۱۸۲ اسب بخار با احتساب ۶۰۰۰ دور در دقیقه

حداکثر گشتاور تولیدی موتور خودرو

۲۲۸ نیوتن متر با احتساب ۴۴۰۰ دور در دقیقه

نوع جعبه دنده‌ی خودرو

خودکار مدل CVT Xtronic

شتاب صفر تا صد خودرو

۹٫۶ ثانیه

حداکثر سرعت قابل دست یابی

۲۰۰ کیلومتر در ساعت

گنجایش مخزن سوخت خودرو

۷۰ لیتر

استاندارد آلایندگی خودرو

یورو ۴

متوسط میزان مصرف سوخت خودرو در حالت چرخه ترکیبی

۹٫۴ لیتر به ازای پیمودن هر ۱۰۰ کیلومتر مسافت

 نیسان تیانا

امکانات و قابلیت‌های خودروی نیسان تیانا

همان گونه که به آن اشاره شد، این خودرو در قالب دو تیپ XL و XV در بازار خودروی ایران یافت می‌شود. در تیپ XL تنها شاهد وجود کیسه‌های هوای ایمنی اصلی در بخش جلو و همچنین کیسه هوای ایمنی جانبی هستیم. در حالی که در نسخه‌ی XV این خودرو علاوه بر موارد مذکور کیسه هوای ایمنی پرده‌ای نیز تعبیه شده است.

علاوه بر آن قابلیت کنترل سیستم داینامیکی خودرو نیز تنها در تیپ XV این خودرو قابل دسترسی خواهد بود. از دیگر امکاناتی که در تیپ XV وجود داشته و در تیپ XL آن یافت نمی‌شود، می‌توان به سیستم کنترل سرعت و قابلیت تهویه صندلی‌های جلوی خودرو اشاره کرد. افزون بر آن سان روف تمام شیشه‌ای نیز تنها در تیپ XV این خودرو یافت می‌شود. سایر امکانات و قابلیت‌های به کار رفته در این خودرو، در هر دو تیپ آن مشترک است.

به عنوان مثال در بخش سیستم‌های کمکی و پایداری این خودرو شاهد وجود سیستم ترمز ضد قفل ABS در کنار سیستم‌های کمکی BA، EBD و TCS هستیم. علاوه بر آن سیستم ضد لغزش VDC نیز در این خودرو تعبیه شده است. به موجب وجود سیستم‌های کمکی یاد شده خودروی نیسان تیانا از ثبات قابل قبولی به هنگام حرکت با سرعت بالا در پیچ‌های تند برخوردار است.

همچنین فرمان این خودرو از وجود سیستم هوشمند کنترل سرعت بهره می‌برد. سیستمی که در سرعت‌های بالا انعطاف بیشتری را نسبت به حالت عادی برای راننده به ارمغان خواهد آورد.

 نیسان تیانا

از نظر ایمنی نیز می‌توان کیفیت خودروی نیسان تیانا را مناسب ارزیابی کرد. چرا که این خودرو توانسته است هر پنج ستاره‌ی ایمنی ممکن از موسسه‌ی معتبر یورو ان سی ای پی را به خود اختصاص دهد. سایر امکانات موجود در این خودرو که در هر دو تیپ XV و XL آن یافت می‌شود را نیز می‌توانید در ادامه‌ی این متن به شکل فهرست‌وار مشاهده نمایید. 

 • برخورداری از سیستم کنترل سرعت

 • بهره‌مندی از سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک با قابلیت تنظیم جداگانه‌ی دمای مربوط به بخش راننده و سرنشین صندلی جلوی خودرو به صورت دو ناحیه‌ای

 • وجود پشت سری‌های فعال شونده در بخش جلو

 • مجهز به کامپیوتر سفری

 • برخورداری از آینه‌های جانبی که به امکان تنظیم و باز و بسته شدن برقی مجهز بوده و از وجود قابلیت گرم‌کن بهره می‌برند

 • وجود گرم‌کن در صندلی‌های جلو

 • برخورداری صندلی‌های خودرو از روکش چرم

 • مجهز به کلید هوشمند  

 • برخورداری صندلی‌های خودرو از قابلیت تنظیم برقی

 • مجهز به یک سیستم صوتی کارامد که از وجود شش بلندگو بهره می‌برد و علاوه بر برخورداری از چنجر شش تایی از قابلیت پخش دی وی دی نیز پشتیبانی می‌کند

 • وجود دکمه‌های مربوط به کنترل سیستم صوتی روی فرمان خودرو

 • برخورداری صندلی‌های خودرو از حالت تنظیم حافظه دار  

 • وجود چراغ عقب ال ای دی

 • بهره‌مندی از امکان تنظیم ارتفاع چراغ‌های جلوی خودرو

 • برخورداری از سیستم کنترل گشتاور  

 • مجهز به قابلیت کروز کنترل  

 • وجود سنسور نور  

 • امکان روشن شدن موتور خودرو بدون استفاده از کلید  

 • برخورداری از سنسور باران  

 • مجهز به سیستم کنترل گردش خودرو ASC

به طور کل می‌توان امکانات و قابلیت‌های خودروی نیسان تیانا را مناسب ارزیابی کرد.

 نیسان تیانا

مشخصات ظاهری خودروی نیسان تیانا

نمای جلو

نیسان تیانا از ظاهر نسبتا متفاوتی نسبت به خودروهای سواری هم رده‌ی خود بهره می‌برد. البته این تفاوت بیش از همه در نمای جلوی این خودرو خودنمایی می‌کند. چراغ‌های تیز و مثلثی شکل بخش جلو که قسمتی از پیکر آنها به نمای کناری منتقل شده‌اند حالت خاصی به چهره‌ی این خودرو بخشیده است که نوعی موذی‌گری را تداعی می‌کند. در فاصله‌ی مابین این دو چراغ هم بخش جلو پنجره قرار دارد که تا حدی پهن و عریض طراحی شده است. البته بخش جلو پنجره‌ی این خودرو به چراغ‌های جلوی آن نچسبیده است و اندکی از آنها فاصله دارد. سپر این خودرو نیز در نوع خود پهن طراحی شده و بخش پایینی آن از حالتی هواکش مانند برخوردار است.

نمای کنار

در نمای کناری این خودرو آن‌چه بیش از همه جلب توجه می‌کند نیمچه قوسی است که در بخش پایینی بدنه‌ مشاهده می‌شود و تاثیر مثبتی در هر چه چشم‌گیر جلوه کردن این نما داشته است. در زیر قوس مذکور نیز خط حجم دهنده‌ی نوار مانندی مشاهده می‌شود که دور تا دور بخش پایینی بدنه‌ی این خودرو را به تسخیر خود در آورده است.

نمای عقب

نمای عقب خودروی نیسان تیانا تا حدی پهن و مرتفع طراحی شده است. موضوعی که موجب شده است تا صندوق عقب این خودرو از فضای بیشتری نسبت به حالت عادی برخوردار گردد.

نیسان تیانا

در این میان نوع طراحی چراغ‌های عقب، صندوق عقب و سپر عقب این خودرو نیز کاملا مناسب جلوه می‌کند. بخشی از پیکر چراغ‌های عقب نیز مانند چراغ‌های جلوی این خودرو به نمای کناری آن منتقل شده است. در مجموع خصلت‌های اسپورت نمای این خودرو بیشتر از نمای عقب این خودرو است. در عوض نمای عقب این محصول بیش از سایر نماها نشان دهنده‌ی خصلت‌های خانوادگی آن است.    

  آن دسته از کسانی که به نمای داخلی یکنواخت خودروهای ساخت داخل عادت کرده و به کیفیت پایین مواد تشکیل دهنده‌ی اجزای آن خو گرفته‌اند، در نمای داخلی نیسان تیانا با تجربه‌ای جدید مواجه خواهند شد. در طراحی داشبورد این خودرو از طرح چوب استفاده شده و در ساخت آن علاوه بر پلاستیک باکیفیت چرم نیز به کار رفته است. سایر اجزای موجود در کابین این خودرو از جمله صندلی‌ها نیز از طراحی مناسبی بهره می‌برند. به طور کل محیط داخلی این خودرو از شکل و شمایل زیبایی بهره می‌برد.

علاوه بر طراحی قابل قبول فضای کابین، این فضا از اندازه‌ی مناسبی هم برخوردار است. به این ترتیب سرنشینان این خودرو می‌توانند سواری کاملا راحتی را تجربه کنند. در مجموع می‌توان نیسان تیانا را یک خودروی سواری خانوادگی و جادار لقب داد.

نیسان تیانا

قیمت خودروی نیسان تیانا

همان گونه که ذکر آن رفت، این خودرو تنها تا پیش از شروع دور نخست تحریم‌ها وارد ایران شد. در واقع حتی پس از برجام نیز این خودرو نتوانست به بازار ایران باز گردد. بنابراین هم اکنون تنها نسخه‌های دسته دوم این خودرو در ایران یافت می‌شود و هیچ خبری از وجود نمونه‌های صفر کیلومتر آن در بازار نیست.

در طول یکی دو ماه اخیر نسخه‌های دسته دوم آن حدود ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان افزایش قیمت داشته‌اند. به گونه‌ای که این خودرو هم‌ا‌کنون با متوسط قیمتی در حدود ۲۵۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. این خودرو در کنار برخورداری از قیمت بالا از بازار خرید و فروش چندان پر رونقی هم برخوردار نیست. 

اگر خودروی نیسان تیانا از قیمت عادلانه‌تری برخوردار بود و نمونه‌های صفر کیلومتر آن نیز همچنان در بازار خودرو یافت می‌شد، می‌توانست گزینه‌ی مناسبی به عنوان یک خودروی سواری خانوادگی لقب گیرد.

 

 

نیسان تیانا

 

منبع: setare.com

مطالب از سراسروب

درباره معصومه ولایتی

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

آموزش وردپرس | قالب وردپرس | افزونه وردپرس