چالش اصلی رشد گیاه در فضا

وبگردی آمانداسان- محققان می گویند با تولید خاک مصنوعی با استفاده از سنگ‌های تشکیل شده از گدازه های آتشفشانی می توان امکان رشد انواع گیاهان و سبزیجات را در فضا به وجود آورد.

 چالش اصلی رشد گیاه در فضا

یکی از چالش های جدی برای پرورش گیاهان در فضا میزان پایین جاذبه و عدم وجود هورمون هایی است که در خاک وجود دارند و می‌توانند به رشد گیاهان کمک کنند.

چالش اصلی رشد گیاه در فضا

اما پژوهشگران بر این موانع هم غلبه کرده‌اند و با تولید خاک مصنوعی از سنگ‌های گدازه ای، موجب رشد برخی انواع گیاهان شده‌اند.

محققان نروژی و فرانسوی با همکاری یکدیگر راهی را برای کاشت و پرورش گیاهان در فضا بدون نیاز به خاک ابداع کرده‌اند که در قالب آن بخش عمده مواد لازم برای رشد گیاهان از طریق آب به آنها منتقل می‌شود.

آنها می گویند گیاهان قادر به درک میزان مواد مغذی هستند که در اطراف آنها در دسترس است و زمانی که تمرکز نیتروژن در اطراف آنها پایین باشد، گیاهان آب و نیتروژن بیشتری جذب می‌کنند تا احساس کنند به اندازه کافی این دو ماده را در اختیار دارند.

اما چالش اصلی عدم وجود جاذبه در فضاست که رشد گیاهان را مختل می کند. راه حل این مشکل هم قرار دادن گیاهان در دستگاه سانتریفیوژ به منظور فریب آن و ایجاد شرایط جاذبه قلابی است. همچنین از سنگ‌های گدازه‌ای برای ثابت کردن گیاه و انتقال مواد غذایی به آن می‌توان استفاده کرد.

 

چالش اصلی رشد گیاه در فضا

منبع: farsnews.com

مطالب از سراسروب

درباره معصومه ولایتی

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

آموزش وردپرس | قالب وردپرس | افزونه وردپرس