ساخت چسب زخم هایی از جنس پوست طبیعی

وبگردی آمانداسان-هر روز پیشرفت تکنولوژی روزنه ای جدید در عرصه های علمی و پزشکی باز می کند. ساخت چسب زخم هایی از جنس پوست طبیعی حاصل تحقیقات تازه محققان کانادایی است.

چسب زخم هایی از جنس پوست طبیعی

به گزارش پایگاه خبری مدیکال ساینس، محققان دانشگاه تورنتو کانادا چاپگر قابل حملی ساختند که قادر است پوست را مستقیما روی زخم های عمیق چاپ کند.

این چاپگر کوچک عملکردی شبیه به یک دستگاه چسب نواری دارد، با این تفاوت که به جای نوار چسب، لایه ای از پوست مصنوعی مبتنی بر آلژیانت را روی زخم قرار می دهد.
آلژیانت نوعی پلی ساکارید سازگار با محیط زیست، فعال و غیرسمی است که با هزینه نسبتا کمی می توان آن را تولید کرد. این ماده در ترکیب با پلی اورتان ها برای تولید انواع الاستومر، نانوکامپوزیت و هیدروژل ها کاربرد دارد و در صنایع غذایی و پزشکی کاربرد وسیعی دارد.
در لایه زیرین پوست مصنوعی که توسط این دستگاه چاپ می شود، نوارهایی از جوهر زیستی تعبیه شده که حاوی مواد زیستی از جمله کلاژن و فیبرین که یکی از مهم ترین مواد لازم برای ترمیم زخم است وسلول های پوست هستند.
این چاپگر که کمتر از یک کیلوگرم وزن دارد، نیازی به شستشو ندارد و در کمتر از دو دقیقه روی زخم را می پوشاند. محققان نمونه اولیه این دستگاه را با موفقیت روی موش ها و خوک ها آزمایش کرده اند.
اکنون محققان در تلاشند تا مساحت زخم های قابل پوشش توسط این دستگاه را افزایش دهند و امیدوارند به زودی این ابزار وارد مرحله آزمایشات بالینی روی انسان شود. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Lab on a Chip منتشر شده است.

 

چسب زخم هایی از جنس پوست طبیعی

 

منبع ایران آنلاین

مطالب از سراسروب

درباره رامین مهدی پور

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

آموزش وردپرس | قالب وردپرس | افزونه وردپرس