کم جمعیت ترین کشورهای جهان

وبگردی آمانداسان- ایزوله شدن هاى جغرافیایى، زمین هاى بسیار کوچک و شرایط آب و هوایى عجیب گاهى اوقات باعث به وجود آمدن کشورهاى بسیار کم جمعیتى مى شوند. طى تاریخ، انسان ها به طور عام در محدوده هاى بزرگ و داراى آب و هواى مطبوع، آب شیرین و زمین هاى قابل کشت ساکن شده اند.

کم جمعیت ترین کشورهای جهان

با گذشت زمان، تعداد انسان هاى ساکن در این محدوده ها به علت وجود این شرایط مطلوب، بیشتر و بیشتر شده است. امروزه نیز این مناطق پر جمعیت ترین کشورهاى کره زمین را تشکیل مى دهند.

با این وجود کشورهاى بسیارى نیز وجود دارند که در طول تاریخ داراى این شرایط نبوده اند و اکنون کم جمعیت ترین کشورها در جهان به شمار مى روند. در واقع کم جمعیت ترین کشورها در جهان معمولا جزایرى کوچک و ایزوله شده بوده و یا آب و هواى غیر معمولى دارند.

در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا با ۱۰ مورد از کم جمعیت ترین کشورها در جهان آشنا شوید.

۱- واتیکان سیتى

کم جمعیت ترین کشورهای جهان

واتیکان سیتى اولین کشور در فهرست کم جمعیت ترین کشورها در جهان محسوب مى شود. این کشور دیوارکشى شده که مساحت آن تنها ۰٫۴۴ کیلومتر مربع است، داخل مرزهاى شهر رم ایتالیا واقع شده و جمعیتى حدود ۸۰۰ نفر دارد. از این جمعیت ۵۵۷ نفر شهروند، ۲۴۶ نفر ساکن و ۱ نفر نیز پاپ کلیساى کاتولیک است. ۷۴ درصد شهروندان واتیکان عضو جامعه روحانیت بوده و ۱۸ درصد آن ها متعلق به گارد سوئیس هستند.

واتیکان سیتى با وجود مساحت و جمعیت بسیار اندکش، سالانه حدود ۵ میلیون گردشگر را که حدود ۶۶۳ درصد جمعیت آن هستند، به خود جذب مى کند.

۲- تووالو

کم جمعیت ترین کشورهای جهان

تووالو واقع در شمال جزیره فیجی، دومین کشور در فهرست کم جمعیت ترین کشورها در جهان است. این کشور جمعیتى حدود ۱۱ هزار نفر داشته و مساحتى تنها حدود ۲۵ کیلومتر مربع را اشغال کرده است.

محیط تووالو در معرض خطر تغییرات اقلیمی جهانی نیز قرار دارد و ۸۰ درصد صخره های مرجانی واقع در آب های اطراف آن از این موضوع آسیب بسیاری دیده اند. علاوه بر این، صنعت ماهیگیری باعث کاهش ماهی های بسیاری در اطراف این جزیره شده است. برخی از دانشمندان معتقدند که تووالو اولین کشوری است که بر اثر بالا آمدن سطح آب دریاها، ناپدید خواهد شد؛ زیرا مرتفع ترین نقطه آن تنها ۴٫۶ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

۳- نائورو

کم جمعیت ترین کشورهای جهان

نائورو جزیره ای واقع در اقیانوس آرام مرکزی است. مطابق سرشماری های سال ۲۰۱۱، این کشور جمعیتی حدود ۱۰ هزار نفر داشته که تنها ۰٫۰۰۰۱۳ درصد از کل جمعیت جهان است. این کشور با مساحتی حدود ۲۰ کیلومتر مربع، کوچکترین کشور اقیانوس آرام نیز محسوب می شود.

نائورو زمانی منبعی غنی از فسفات به شمار می رفت؛ با این حال خطوط معدنی این کشور اکنون خالی هستند. بین دهه های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰، ساکنان نائورو بیشترین سرانه درآمد را در جهان داشتند؛ اما امروزه ۹۰ درصد جمعیت این کشور به علت از بین رفتن مشاغل صنعت فسفات، بیکار هستند. به همین دلایل، حدود ۱۵۰۰ ساکن این جزیره در سال ۲۰۰۶ آن را ترک کرده و مناطق دیگری همچون تووالو و کیریباتی رفتند.

۴- پالائو

کم جمعیت ترین کشورهای جهان

پالائو چهارمین کشور در فهرست کم جمعیت ترین کشورها در جهان است. این کشور در واقع جزیره ای در اقیانوس آرام بوده و مساحتی حدود ۴۵۹ کیلومتر مربع دارد. جمعیت این کشور تنها حدود ۲۱ هزار نفر است. پالائو از سه هزار سال پیش به وسیله مهاجرانی از فیلیپین، مسکونی شده‌ است.

جمعیت امروزی پالائو آن‌گونه که از ریشه زبانی آن‌ ها بر می‌ آید، از جزایر سوندا به این محل آمده ‌اند. تا سال ۱۹۹۴ اداره این کشور در دست ایالات متحده آمریکا بود ولی از آن سال به بعد این جزیره تحت نام جمهوری پالائو مستقل شده ‌است.

۵- سان مارینو

کم جمعیت ترین کشورهای جهان

جمهوری سان مارینو کشوری واقع در ایتالیا و با مساحتی حدود ۶۱ کیلومتر مربع است. این کشور تنها حدود ۳۲ هزار نفر جمعیت دارد؛ بنابراین در فهرست کم جمعیت ترین کشورها در جهان در جایگاه پنجم قرار گرفته است. این کشور کوچک به دلیل انزوایش و رو در رو قرار دادن همسایگان قومی، خود مختاری اش را حفظ کرده ‌است. این کشور آب و هوای مدیترانه‌ ای، تابستان های گرم و زمستان‌ های معتدلی دارد.

۶- لیختن اشتاین

کم جمعیت ترین کشورهای جهان

کشور اروپایی لیختن اشتاین با پایتخت فادوتس، مساحتی حدود ۱۶۰ کیلومتر مربع و جمعیتی حدود ۳۷ هزار نفر دارد. این کشور در مرکز اروپا قرار داشته و از شرق و شمال توسط اتریش و از غرب و جنوب توسط سوئیس احاطه شده‌ است. این کشور آب و هوای آلپی معتدل دارد؛ البته دارای زمستان ‌هایی بسیار سرد و تابستان هایی خنک است. مردم این کشور به زبان آلمانی صحبت می کنند.

۷- موناکو

کم جمعیت ترین کشورهای جهان

موناکو یکی از زیباترین کشورهای اروپا محسوب می شود. این کشور با مساحتی حدود ۱٫۹۵ کیلومتر مربع، پس از واتیکان دومین کشور کوچک اروپا به شمار می رود. جمعیت موناکو حدود ۳۸ هزار نفر است. شبه ‌جزیره موناکو در دریای مدیترانه و در نزدیکی سواحل جنوب فرانسه واقع شده‌ است.

موناکو به خاطر وجود قوانین مالیاتی آزاد و آب هوای مطبوع در آن، به بهشت جهان‌ گردان و ثروتمندان بدل شده‌ است. موناکو از معدود کشورهایی است که هیچ گونه مالیاتی از مردمش دریافت نمی‌ کند.

۸- جزایر مارشال

کم جمعیت ترین کشورهای جهان

جمهوری جزایر مارشال کشوری واقع در اقیانوس آرام بوده و پایتخت آن ماجورو است. مساحت این جزایر حدود ۱۸۱ کیلومتر مربع بوده و حدود ۶۰ هزار نفر در این جزایر زندگی می کنند؛ بنابراین جزایر مارشال هشتمین کشور کم جمعیت جهان محسوب می شود. از این ۶۰ هزار نفر حدود ۲۰ هزار نفر در پایتخت این جزایر یعنی ماجورو ساکن هستند.

۹- آندورا

کم جمعیت ترین کشورهای جهان

آندورا کشور کوچک و مستقلی است که در کوه‌های پیرنه بین دو کشور فرانسه و اسپانیا قرار دارد. جمعیت این کشور حدود ۸۵ هزار نفر است. اگرچه آندورا عضو اتحادیه اروپا نیست؛ با این حال واحد پول رایج آن یورو است. کوهستان های آندورا دارای مراکز اسکی هستند و سالانه ۵۰۰ هزار نفر را به این کشور جذب می‌ کنند.

۱۰- دومینیکا

کم جمعیت ترین کشورهای جهان

دومینیکا کشوری در دریای کارائیب بوده و حدود ۷۵۰ کیلومتر مربع مساحت دارد. جمعیت دومینیکا حدود ۷۲ هزار نفر است. زبان رسمی این کشور انگلیسی بوده و زبان ‌های کریول دومینیکایی و فرانسوی نیز به عنوان زبان ‌های گفتاری استفاده دارند. کریستف کلمب این جزیره را به نام روز یکشنبه (در لاتین: Dominica) یعنی روزی که این جزیره را کشف کرد، نام‌ گذاری کرد.

 

کم جمعیت ترین کشورهای جهان

منبع: click.ir

مطالب از سراسروب

درباره معصومه ولایتی

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

آموزش وردپرس | قالب وردپرس | افزونه وردپرس