کویر ورزنه

وبگردی آمانداسان- ورزنه، شهر زنان سفید پوش با وجود کوچکی دارای جاذبه‌های گردشگری بسیاری است. کویر ورزنه یکی از این جذابیت‌هاست که بسیاری از ایرانیان و حتی جهانگردان برای تجربه‌ سکوت و آرامش به آنجا سفر می‌کنند. ورزنه دیدنی‌های دیگری نیز دارد.

کویر ورزنه

استان اصفهان جاذبه‌های گردشگری زیاد و متنوعی از جمله کویر مصر و کویر ورزنه را دارد. کویر ورزنه یا کویر خارا در فاصله ۱۰۰ کیلومتری شهر اصفهان و ۱۵۰ کیلومتری یزد واقع شده است. کویر ورزنه یکی از زیباترین صحرا‌های ایران برای لذت بردن از زیبایی و شکوه شبانه در صحرا و بازدید از مکان‌ها منحصر به فرد است.

ماسه‌های روان کویر ورزنه

تپه‌های ماسه‌ای روان معمولا به صورت قابل توجهی حرکت نمی‌کنند، اما اگر چند شب در کویر ورزنه اقامت کنید، خواهید دید که تپه‌ها جابه‌جا می‌شوند! دقت داشته باشید که به‌جز در اواخر بهار و تابستان، شب‌ها دمای هوا در کویر ورزنه به منفی ده درجه نیز می‌رسد و نیاز به تجهیزات زمستانه برای اقامت خواهید داشت. کویر ورزنه حدود ۴۵ کیلومتر طول دارد.
کویر ورزنه به دلیل فاصله کم با تالاب گاوخونی، پوشش گیاهی متنوعی دارد. این کویر حدود ۱۷ هزار هکتار ریگزار دارد و عمده‌ی گیاهان آن درختچه‌های تاغ، اسکمبیل، تق تقو و بوته‌های نسی هستند. جانورانی که در این کویر هستند این روز‌ها به دلیل خشک شدن تالاب کمتر شده اند، اما می‌توانید در کویر ورزنه خرگوش، شاهین، افعی، مار شتری و … را همچنان ببینید.

کویر ورزنه
سایر دیدنی‌های ورزنه

۱. تالاب گاوخونی

گاوخونی یکی از ۱۹ تالاب بین المللی ایران است که بین یزد و اصفهان قرار دارد. حیوانات و گیاهان زیادی مثل اردک، فلامینگو، آهو و … در این محل زیست می‌کنند که این منطقه را بسیار دیدنی می‌کند.

۲. چاه گاو ورزنه

شما می‌توانید در چاه گاو ورزنه، یکی از سنتی‌ترین و ابتدایی‌ترین روش‌های برداشت آب از چاه را ببینید. این چاه با یک گاو بزرگ کار می‌کند که با حرکت خود، چرخ چاه را می‌چرخاند و آب را به بالا می‌کشد. جالبی این گاو این است که هرگز حرکت نمی‌کند مگر با شنیدن آواز پیرمرد صاحبش!

کویر ورزنه

۳. آسیاب شتر

اینجا محل آسیاب کردن گندم است. یک شتر در این آسیاب هست که با حرکت خود میله‌ی آسیاب را می‌گرداند و آرد تولید می‌کند.

کویر ورزنه

۴. کارگاه کاربافی

کاربافی؛ نساجی به روش سنتی است. در ورزنه و اطراف آن این فن رایج است. این کار دستباف، توسط زنان ورزنه با طرح‌ها و رنگ‌های مختلف بافته می‌شود که در اینجا معمولا به صورت راه راه آبی هستند.

کویر ورزنه

۵. ارگ قورتان

ارگ قدیمی قورتان در ۱۲ کیلومتری غرب ورزنه قرار دارد و شما می‌توانید مستقیما از شهر اصفهان به آنجا بروید، (۹۰ کیلومتری شرق اصفهان). این شهر در ساحل رودخانه زاینده رود واقع شده و از بلایای طبیعی و جنگ‌های بسیاری به مدت ۱۰۰ سال جان سالم به در برده است. دیوار‌های ضخیم ساخته شده از خشت سالهاست که از مردمانش محافظت می‌کند. ضخامت دیوار‌ها از ۳ تا ۴ متر متغیر است و حدود ۹ متر ارتفاع دارند. مساحت ارگ قورتان ۴۰۰۰۰ متر مربع است و امروزه تنها ۴ خانوار در آن زندگی می‌کنند. این ارگ شامل چهار مسجد، یک خانه کبوتر، یک آب انبار و یک آسیاب و چندین خانه مسکونی، اما خالی از سکنه است و توسط چهار برج و دو دروازه احاطه شده است.

کویر ورزنه

اقامت در ورزنه

در ورزنه می‌توانید در مهمان‌خانه‌های بومی و سنتی سکونت کنید. مهمان‌های زیادی در ورزنه شب را می‌مانند و از اتاق‌های راحت و غذای سنتی لذت می‌برند. اگر به دنبال یک تجربه صحرایی واقعی هستید، ما به شدت مهمانخانه‌های ورزنه را به شما توصیه می‌کنیم.

کویر ورزنه

کویر ورزنه

بهترین زمان برای سفر به ورزنه

بهترین زمان برای سفر به کویر ورزنه اواخر تابستان، اوایل پاییز و بهار است.

چگونه می‌توان به کویر ورزنه رفت؟

از اصفهان می‌توانید به ترمینال جی بروید و اتوبوس‌های ورزنه را سوار شوید. قیمت بلیت این اتوبوس‌ها ۲۰ هزار تومان است و نیازی به رزرو ندارید. این اتوبوس‌ها در کمتر از ۲ ساعت شما را به ورزنه می‌رسانند و سپس از ترمینال ورزنه می‌توانید با تاکسی به کویر بروید.

 

کویر ورزنه

منبع: setare.com

مطالب از سراسروب

درباره معصومه ولایتی

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

آموزش وردپرس | قالب وردپرس | افزونه وردپرس